Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą
Dokarmianie zwierząt jest potrzebne, gdy temperatury w nocy i w dzień spadają poniżej zera. Tylko wtedy. Jak dokarmiać ptaki zimą?

Tekst napisała dla nas Pani Zuzanna.
Ptaki zimą nie mają co jeść w ogródkach, ponieważ wiele osób nie posadziło roślin, które zapewniłyby im pokarm w okresie jesienno-zimowym. Jakich? Takich jak dzika róża, ognik, jarzębina, głóg, berberys, jabłka późne.
A jeśli nawet takie rośliny w ogródkach, na łąkach, czy w rowach przydrożnych są, to pamiętajmy o ptakach, które przelatują nad naszym krajem udając się do cieplejszych miejsc. Te ptaki również muszą się pożywić.
Może się też zdarzyć, że dla naszych polskich ptaszków nie wystarczy pokarmu. Należy im wtedy pomóc, zapraszając je do naszych ogrodów. Owszem, mogą zapaskudzić ogród, ale dzięki temu mamy darmowy nawóz, a i mogą przynieść do naszego ogrodu jakąś fajną roślinkę w postaci nasionka 😊 Poza tym, pomogą w eliminowaniu komarów, kleszczy, ślimaków, pędraków i wielu innych szkodników.
W sklepach można kupić od koloru do wyboru: ziarna, kule, pałki, domki, wieńce, orzechy. W naszym sklepie zielonepogotowie.pl znajdziecie specjalną kategorię „Dla ptaków„, gdzie mamy w ofercie karmniki oraz pokarm dla ptaków.
Bardzo Was proszę – usuwajcie tę straszną plastikową siatkę przytrzymującą kulkę. Napatrzyłam się na zdjęcia i wiem, że ptaki, które zaplątały nóżki w tę siatkę, umierały nie mogąc się uwolnić. Dlatego, jeszcze raz, bardzo proszę, usuwajcie tę siatkę. Jeżeli nie możecie położyć tej kuli w karmniku, a musicie ją zawiesić, wbijcie w ten tłuszcz patyk i przymocujcie do niego sznurek. Wymyślcie rozwiązanie, jak zamocować kulę bez siatki. Nie idźcie na łatwiznę, aby potem nie płakać.
Kula dla ptaków z masłem orzechowym
Wspomniane kule i nie tylko mogą zawierać nasiona dla dzikich ptaków. Mogą zawierać posiekane suche owoce jak: rodzynki, morele, żurawinę, orzechy (niesolone i bez przypraw) laskowe, włoskie, pistacjowe, ziemne zwane też arachidowymi, wyłuskaną dynię, siemię lniane, kaszę (nie gotowaną), ale nie ryż. Jako „kleju” do łączenia nasion, owoców i orzechów możemy użyć smalcu, żelatyny lub masła orzechowego niesolonego. Aby mieć pewność, że masło nie jest szkodliwe dla ptaków możemy takie masło samemu zrobić (jak komuś chce się bawić 😉).
Jak zrobić masło orzechowe?
Masło orzechowe: obrane nieprzyprawione i nieposolone orzechy mielimy w młynku tak długo, aż zrobi się tłusta gładka papka. Najlepsze orzechy to ziemne, czyli arachidowe, oraz włoskie.
Wróćmy do robienia kul:
Masło można wymieszać z nasionami i owocami. Wszystko robimy w rękawiczkach, aby nie mieć potem brudnych rąk.
Potrzebujemy: dwóch misek, rękawiczek jednorazowych, kubka jako miarki, woreczków (ja trzymam wszystkie kule, wieńce i inne ozdoby w zamrażalniku, ale można też w lodówce, chodzi o to, aby smalec, masło i żelatyna nie rozpuściły się w temperaturze pokojowej).
Nie radzę owijać kul w folię aluminiową, bo odwijane trzymanych w zamrażalniku kul to wielki horror (wierzcie mi zrobiłam to raz i w mojej głowie leciały same słowa niecenzurowane). Do miski wsypujemy nasiona i suche owoce. Dodajemy kilka (na oko) łyżki masła orzechowego. Tyle, aby nasiona i owoce się ze sobą skleiły. Mieszamy rękami, w razie potrzeby dodając więcej masła. Możemy uformować kulę lub wsadzić wszystko w kubek czy filiżankę z wbitym patykiem, aby ptaki miały jak utrzymać się jedząc. Zanim uformujemy kulę, można zamontować sznurek. Kulę formujemy wokół sznurka. Kubki i filiżanki zawieszamy na gałązkach drzew lub na karmniku zawiązując sznurek na uszach.

Pomysł na pokarm dla ptaków – wieńce
Żelatyna jest idealna do robienia ładnych i kolorowych wieńców, ponieważ jest przezroczysta i jak ładnie poukładamy nasiona i owoce, to będziemy mieć piękne ozdoby do ogrodu.
Potrzebujemy: formę, miskę z dziubkiem do żelatyny, trochę oleju i pędzelek.
Żelatynę rozrabiamy według opisu na opakowaniu (ja daję 2 lub 1½ żelatyny, aby „klej” był trwalszy). Do formy babki z dziurką, którą wcześniej trzeba wysmarować olejem (za pomocą pędzelka) na dno wykładamy pokrojone owoce, takie jak morela, żurawina. Następnie wsypujemy nasiona na owoce i układamy orzechy. Zalewamy delikatnie żelatyną tak, aby nie wymieszały się ze sobą. Wstawiamy do lodówki na 24 godziny, aby wszystko stężało. Olej pomoże wyciągnąć wieniec z formy. Przewiązujemy kolorową tasiemkę przez dziurę w wieńcu i wieszamy na drzewie. Tak samo postępujemy z formami do babek, tylko zanim wstawimy je do lodówki, aby żelatyna stężała, zatapiamy sznurek lub kolorową tasiemkę. Nie zrobisz kuli z żelatyny 😊 chyba że się ma formę kuli 😉

Kula tłuszczowa dla ptaków – ze smalcem
Smalec: Jest najprostszy i najszybszy, bez bawienia się w mielenie i rozrabianie „klejem” do kul, kubków, filiżanek i form do babek. Niektórzy roztapiają smalec, ale ja odkryłam, że nie trzeba. Kiedyś przypadkiem zostawiłam kupiony smalec na blacie kuchennym na noc i okazało się, że po kilku godzinach w temperaturze pokojowej smalec robi się plastyczny jak plastelina.
Do wykonania kuli potrzebujemy dwóch misek, rękawiczek jednorazowych, kubka do odmierzania, nasion, owoców, orzechów, formy, filiżanki, kubków i woreczków, aby włożyć kule do zamrażalki.
Do jednej miski wrzucam jedną lub dwie kostki smalcu, w zależności, jak dużą kule chcemy mieć. W drugiej misce przygotowujemy nasiona z orzechami i owocami lub same nasiona. Odmierzamy 1 do 2 kubków nasion i wsypujemy do smalcu. Używając rękawiczek, ugniatamy wszystko jak ciasto, tak długo, aż wszystkie wsypane nasiona wymieszają się ze smalcem.
Na dno formy od babki kładziemy folię, na nią wykładamy owoce i orzechy, następnie na to wykładamy smalec z nasionami i lekko dociskamy, aby smalec ułożył się w kącikach, wtedy będzie miał kształt formy. Zatapiamy w nim sznurki, aby było można powiesić w karmiku lub na drzewie. Nie wyciągamy foli ani woreczka z formy, gdy będziemy wstawiać do zamrażalki. Po 24 godzinach można wyciągnąć formę, bo smalec zamarznie i wtedy usuwamy folię z formy do babki. Taki smalec wkładamy do woreczka i wkładamy ponownie do zamrażalki. Wyciągamy tylko, gdy chcemy nakarmić ptaki. Kulę formujemy i można powbijać w nią trochę owoców i orzechów, aby ładnie wyglądała, jeżeli nie wymieszaliśmy wcześniej owoców i orzechów z nasionami. Wsadzamy do woreczka kulę i wsadzamy do zamrażalki.

Ja zaczynam karmić ptaki, gdy temperatura spadnie poniżej zera i gdy zaczną szukać jedzenia blisko domu. Kończę karmić, gdy temperatura jest w nocy na plusie. Nie dłużej, gdyż raz postanowiłam karmić ptaki do kwietnia i miałam problem – ptaszkami zainteresowały się nie tylko koty, ale i drapieżne ptaki jak krogulec.
Niestety, samiczka krogulca wpadła na ścianę stodoły łowiąc przy karmiku ptaki i łamiąc skrzydło. Nikt w okolicy nic chciał się nią zająć. Musiałam poszukać w okolicy stowarzyszenia, które ratuje dziką zwierzynę. Ratowanie krogulca zajęło mi 2 dni oraz wiele nerwów i nieprzespanych nocy (ptaka trzymałam w domu w dużym kartonie, aby nie poranił sobie więcej skrzydeł), a to wszystko dlatego, że postanowiłam karmić ptaki dłużej niż powinnam.

Dokarmiacie ptaki w swoich ogrodach? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Autor: Pani Zuzanna
Nie wiedziałam, że to takie proste! Dziękuję 😉
Proszę 🙂
Robię co roku tak jak pisze Zielone Pogotowie 🙂 Ptaszki mają się dobrze 🙂