Jak przycinać maliny?
Sposób, w jaki przycinamy maliny zależy od tego, czy mamy do czynienia z rośliną owocującą z pędów dwuletnich czy jednorocznych. A czy Ty wiesz, jakie masz maliny?

Jeśli Twoje maliny owocują pod koniec sierpnia, czyli późno, to mamy do czynienia z maliną jednoroczną. Wiosną wypuszcza ona pęd, który owocuje w tym samym roku. I takie pędy obcinamy do samej ziemi, zostawiając jedynie kilkucentymetrowy pęd nad ziemią.

Jeśli twój krzak owocuje latem, owoce są dość słodkie i czasami znajdziesz w owocu robaka, to znak, że Twoja malina owocuje na pędach dwuletnich. I jak taką malinę przyciąć? Jeśli pęd przekwitł, to obcinamy go przy samej ziemi. Zostawiamy kikut kilkucentymetrowy. Musimy to zrobić, bo inaczej pęd zaschnie.

Ale, jeśli na drzewku letnim są pędy jednoroczne, czyli takie, które jeszcze nie dały owocu, to należy je tylko skrócić. Wystarczy, że pędy będą nam sięgać do biodra, albo mogą być jeszcze krótsze. Im bardziej pędy skrócimy, tym owoce będą silniejsze i smaczniejsze. One na wiosnę wypuszczą z pączków – widocznych jesienią – kolejne pędy boczne, które dadzą nam kwiaty i owoce.

Z obciętych pędów malin można zrobić sadzonki zdrewniałe. Należy gałązkę pociąć na równe części, około 15-, 20-centymetrowe. I wsadzić każdą z osobna do wcześniej przygotowanego gruntu, pamiętając o tym, żeby pączki były skierowane ku górze. Wystarczy, że jeden pączek będzie nad ziemią. Odległość między każdą sadzonką powinna wynosić 40 centymetrów. Następnie, ziemię wokół sadzonki lekko przydeptujemy, żeby przylgnęła do sadzonki. Pamiętajmy o użyciu ukorzeniacza, zanim wsadzimy sadzonkę w ziemię.

Z malin, które owocują z pędów jednorocznych, lepiej robić sadzonki korzeniowe. Należy takie drzewko wykopać, albo wyciągnąć z ziemi, jeśli nie stawia oporu. Obciąć, zostawiając jedynie 25-centymetrowy pęd z korzeniem. Za długie korzenie można przyciąć. I mamy gotowe sadzonki, które sadzimy w nowym miejscu. Wiosną obcinamy je tuż przy ziemi.
Podsumowując, jesienią obcinamy te pędy krzewów malin, z których owoce zjedliśmy tego roku.
Maliny potrafią się strasznie rozrosnąć w ogrodzie, wystarczy czasem jeden sezon nie zadbać o nie. U mnie tez oczywiście musi być kolorowo w ogrodzie. Sadzonki ciemierników będą świetnie uzupełniać inne byliny
Bardzo przydatny artykuł dla początkującego „hodowcy malin”. Po przeczytaniu i obejrzeniu filmików, udałam się zaraz do obcinania i rozpoznawania rodzaju ; jedne obcięłam do biodra drugie przy samej ziemi. Mam tylko nadzieję,że styczeń to dobry czas na przycinanie malin. Pozdrawiam Katarzyna.
PS. Bardzo lubię Wasze Zielone Pogotowie
Tak dobry. Można to robić do końca Marca. Pozdrawiamy!
Gdzie jest ten bazarek
zielonepogotowie.app Można ściągnąć aplikację przez Sklep Play albo App store . Nasz aplikacja nazywa się Zielone Pogotowie