Jak zrobić kompost?
Kompost to naturalny nawóz, który stworzymy sami, dzięki roślinnym odpadom. Jego siła tkwi w rozkładzie i w tym, że przerabiają go małe organizmy.
Kompost należy zakładać wiosną. Aby po roku mieć gotowy nawóz.
Aby z rozkładających się resztek roślinnych wydobyć cenne substancje, potrzebny jest dostęp tlenu. Dlatego kompost należy przekopywać przynajmniej raz w miesiącu, optymalnie – co trzy tygodnie i nie można trzymać go w zamkniętych pojemnikach.
Robota dla dżdżownic
W praktyce wygląda to tak, że ziemię mieszamy z odpadami, natychmiast pojawiają się tam dżdżownice i inne żyjątka a resztki roślinne są zjadane przez te małe organizmy. To one je przerabiają, wydalają i wzbogacają w ten sposób kompost w bakterie i grzyby. Zamieniają ziemię w humus (próchnicę).
Co można wrzucić do kompostownika?
Oczywiście, nadgniłe owoce i warzywa, obierki, gałęzie, chwasty, innymi słowy, wszystko, co jest roślinnym odpadem. Ale nadadzą się również, na przykład, skorupki od jajek, fusy. Pamiętajmy jednak, że do kompostu należy dorzucać odrobinę ziemi.
Do czego te odpady wrzucać?
Do kompostownika, który przede wszystkim musi mieć wentylację i taką wysokość, aby łatwo było nam przekopać jego zawartość. Można go zrobić samemu z desek, albo można też kupić gotowy kompostownik. W naszej ofercie mamy EKOkompostowniki w rozmiarach, 350 litrów, 720 litrów i 1050 litrów. Zapewniają one dostęp powietrza i mają taką wysokość, że w miarę łatwo będziemy w stanie wymieszać w nich kompost.
Czego do kompostownika nie wrzucamy:
- kości, ości, mięsa
- odchodów
- chorych części roślin
- liści dębu, olchy i orzecha włoskiego
- igieł i pędów cisa
Naturalnym kompostem jest, na przykład, skoszona trawa. Tak! Trawa nadaje się do tworzenia ściółki, jest również idealnym kompostem dla… trawników. Po skoszeniu możemy trawę wyrzucić… choćby do kompostownika, ale możemy ją również na trawniku zostawić i poczekać, aż w sposób naturalny nawiezie ona tenże trawnik.
Czytaj więcej o naturalnych nawozach: na naszym blogu i w naszym Kalendarzu nawożenia drzew i krzewów
Trawa w kompostowniku wymaga jednak częstego przekopywania go, nawet codziennie, gdyż po kilku dniach jej już nie będzie, ulegnie rozkładowi.
Jak wygląda dobry kompost?
Dojrzały kompost musi być ciemnobrunatny i mieć jednolitą strukturę. Wygląda jak żyzna gleba. Nie ma już w nim dżdżownic, i pachnie świeżą ziemią. Kompost po roku nadaje się do nawożenia ziemi, czyli wiosną, gdy chcemy sadzić rośliny.
Na live mówił Pan, że można wrzucać cytrusy, głównie obierki na kompost a tutaj jest, że nie. Jak to jest w końcu z tymi cytrusami?
Można! Już usunęliśmy tę informację
Czy przez zrobieniem kompostownika trzeba zdjąć warstwę darni, czy stawiac na trawę? Dodam, że mam duzo chwastów na działce.
Nie trzeba, można postawić na trawie