Co robić, aby pietruszka wyrosła?
Podstawą uprawy pietruszki są nasiona wysokiej jakości, odpowiednia gleba, nawóz, stanowisko, wilgotność, a do tego solidne przerywanie. Naprawdę, pietruszka potrafi być wybredna i trudna, ale bez niej żadna zupa się nie uda. A jeśli ktoś nie próbował pieczonej pietruszki, to ma kolejny powód, aby nauczyć się uprawiać własną pietruszkę.
Jaką glebę lubi pietruszka?
Próchniczną, niezbitą, piaszczysto-gliniastą, ale dobrze nawożoną – na pewno mocniej niż w przypadku marchwi, która ma znacznie mniejsze wymagania niż pietruszka.
Ziemia musi być dobrze przekopana, oczyszczona z brył i kamieni – jeśli pietruszka natrafi na taką przeszkodę, to zacznie się rozwidlać.
Pietruszka nie lubi gleby zbyt ciężkiej, zbyt lekkiej, podmokłej, zbyt suchej, kamienistej i kwaśnej.
Idealne pH dla niej to 6,5-7,5, czyli więcej niż w przypadku innych warzyw.
Jaką glebę masz w ogrodzie?
Możesz oddać próbkę do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej albo użyć miernik czy zestaw do mierzenia pH gleby.
Jeśli gleba nie jest wystarczająco zasadowa, to należy ją wapnować – najlepiej wapnem z magnezem.
Jakie stanowisko dla pietruszki?
Słoneczne. Podobnie, jak większość warzyw, pietruszka potrzebuje dużo słońca. Nie można jej uprawiać w tym samym miejscu, co rok wcześniej.
Kiedy siać pietruszkę?
Pietruszka zaczyna kiełkować już w temperaturze 2 °C, ale ma długi okres kiełkowania – nawet do czterech tygodni, dlatego najlepiej wysiewać ją w kwietniu. Siana w maju może wyrosnąć kiepska.
Zasady uprawy
- W przypadku pietruszki bardzo ważny jest płodozmian. Marchwi, selera, kopru i pietruszki nie należy uprawiać na tym samym polu częściej niż co 4 lata.
- Można pokusić się o uprawę pietruszki w redlinach, gdyż wtedy będzie miała lepsze warunki do wzrostu.
- Pietruszce szkodzi brak wody.
- I najważniejsze – pietruszkę trzeba przerywać.
Jakiego nawozu potrzebuje pietruszka?
Najlepszy dla pietruszki jest nawóz organiczny. Wiosną szukamy dla niej nawozów azotowych, a jesienią potasowych. Można też zastosować nawóz ekologiczny do warzyw, który nie tylko zawiera azot, ale przede wszystkim jest pokarmem dla drobnoustrojów glebowych, które przerabiają go w próchnicę, czy w najlepszą glebę – utrzymującą wodę i substancje odżywcze.
Pietruszki nie sadzi się w miejscu świeżo nawiezionym obornikiem.

Jakość nasion pietruszki
Dobre nasiona pochodzą z certyfikowanych upraw, ważne, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach. Idealnym rozwiązaniem jest hermetyczne zamknięcie.
Zdjęcie: pixabay/ ivabalk
Uwielbiam pietruszkę ale przyznam się bez bicia że wszelkie próby jej wyhodowania kończyły się słabymi zbiorami i dałam sobie spokój. W tym roku postanowiłam jednak spróbować jeszcze raz a dzięki tym radom może efekt będzie lepszy niż zwykle 🙂
Nie wiem jak to się dzieje ale u mnie pietruszka rośnie bardzo dobrze a nic szczególnego nie robię.
Tylko się cieszyć