Co siejemy w kwietniu?
W kwietniu robi się cieplej, więc można wysiewać nasiona do gruntu. Najpierw trzeba dać ziemi trochę nawozu organicznego (może też mączki bazaltowej), powietrza i wody, a na koniec zrobić w niej rowki i siać.
Kwiecień to czas wysiewu roślin lubiących chłód i krótki dzień.
Warzywa strączkowe – groch i bób – to kwietniowe pewniaki. Siejemy je od razu do gruntu, na stanowisku słonecznym. Fasolę lepiej siać, gdy jest cieplej – na przełomie kwietnia i maja. Fasolkę szparagową jeszcze później – w naszym klimacie będzie to po 10 maja. Tajemnicą udanych plonów przy tych warzywach jest regularne podlewanie.
Buraki. W zależności od odmiany można siać do gruntu już w kwietniu. W naszym sklepie mamy burak ćwikłowy podłużny, który nadaje się do wysiewu właśnie w tym miesiącu. Odmiany podłużne wschodzą dłużej niż kuliste.
Wysiew kwietniowy przeznaczony jest na wczesny zbiór, majowy na użytek latem, a wysiew buraków w czerwcu – na przechowywanie zimowe.
Przy uprawie buraków należy pamiętać, że warzywa te lubią tylko ziemię zasadową.
My szczególnie polecamy również sianie boćwiny. W naszym sklepie znajdziesz odmianę wielokolorową.
Jak i kiedy wysiewać marchew?
Tydzień przed wysiewem należy dobrze wzruszyć wierzchnią warstwę ziemi. Najlepiej wymieszać ją z nawozem typu gnojówka czy biohumus. W trakcie wysiewu gleba powinna być sucha, aby nasiona zasypać luźną, ciepłą, suchą ziemią, która zadziała jak termofor.
Rowek pod marchew (ale też inne korzenne) powinien mieć utwardzone dno, dlatego do robienia rowków najlepiej wykorzystać trzonek od grabi i przejechać nim kilka razy. Rowek lekko podlewamy. Takie ugniecione dno będzie dłużej trzymało wilgoć.
Nasiona starajmy się wysiać jak najrzadziej, choć i tak będą potrzebować przerywania. Niektórzy przerywają marchew nawet kilka razy, aby marchewki miały sporo miejsca na rozrośnięcie się.
Marchew sieje się dość płytko – na głębokość 1-1,5 cm. W rzędach oddalonych od siebie o ok. 30 cm.
Podobnie jak inne warzywa – marchew sieje się na stanowisku słonecznym. Nie ma ona tylu wymagań co pietruszka – o czym pisaliśmy na naszym blogu – dla marchewki sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta.
Kolejnymi warzywami, które bez problemu można siać w kwietniu do gruntu są pietruszka i pasternak.
Rzodkiewka zawsze wyrośnie?
Rzodkiewkę można siać do gruntu od marca do sierpnia, dzięki czemu zawsze ma się na kanapce zdrowy dodatek. Lubi słoneczne stanowisko oraz żyzną i przepuszczalną glebę. W naszym sklepie mamy nasiona rzodkiewki.. W pobliżu warto posiać również sałatę.
Sałatę w kwietniu można już wysiewać do gruntu. Wcześniej wymagała wysiewu na rozsadę albo pod tunelem.
Co jeszcze siejemy w kwietniu do gruntu?
- Szpinak – jaki jest najlepszy termin siania szpinaku?
Od drugiej połowy kwietnia aż do jesieni, żeby szpinak nie zdążył przemarznąć. Gdy wysiejesz go za szybko i szpinak zmarznie, zamiast liści wypuści kwiaty, ponieważ zimno będzie dla niego sygnałem, że zbliża się koniec sezonu wegetacyjnego.
Kiedy dzień jest długi, szpinak szybko wytwarza pędy kwiatowe zamiast smacznych liści.
- Rukola – podobnie jak szpinak ma tendencję do wybijania w kwiatostany, gdyż jest rośliną krótkiego dnia i woli być uprawiana w chłodzie. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą mieć swoją zieleninę zimą.
- Koper – dobrze rośnie w cieniu innych roślin, trzeba go często przycinać i podlewać.
- Zielony groszek – siejemy w połowie kwietnia, gdy gleba jest dobrze nagrzana. Dwa nasionka do jednego otworu.
- Groszek sam w sobie stanowi dobry nawóz, sieje się go na przedplon i poplon, dlatego przed wysiewem można tylko delikatnie nawieźć glebę jakimś nawozem organicznym typu biohumus.
- Po wysiewie groszek należy dobrze podlać – musi od wody napęcznieć. 5-6 dni po wysiewie pojawią się kiełki i wtedy już nie podlewamy, groszek potrzebuje do wzrostu ciepłej gleby.
- Cebulę – najlepiej obtoczyć ją w popiele drzewnym
- Cebulę siedmiolatkę – sieje się go od razu do gruntu od marca do lipca. Na stanowisku słonecznym lub w półcieniu
- Szczaw – te liście tolerują cień…
- Szczypiorek – sieje się go w marcu/kwietniu, a potem dopiero w lipcu i sierpniu.
Co siejemy w kwietniu na rozsady?
- Kalarepę. W kwietniu robimy rozsady kalarepy na późny zbiór. W lipcu lub w sierpniu można będzie przesadzić ją do gruntu. W kwietniu i maju można sadzić sadzonki kalarepy w tunelach.
- Brokuły – na zbiór jesienny.
- Kapustę.
- Por.
Aby szybciej urosło
Ponieważ w Polsce przymrozki mogą pojawić się jeszcze w maju, to warto poznać sposoby, aby przyspieszyć wegetację wyczekiwanych nowalijek.
- Tunel albo szklarnia – może być niski, jeśli chcesz tylko przyspieszyć wzrost takich roślin, jak marchewka, sałata, rzodkiewka. Albo wysoki – żeby uprawiać pomidory, papryki, ogórki.
- Biowłóknina z owczej wełny – stosuje się ją tak samo jak agrowłókninę, ściółkując podłoże wokół roślin po to, by hamować wzrost chwastów, by utrzymywać stałą wilgotność i ocieplać podłoże.
Czemu dno rowka dla marchwi ma być utwardzone, dlaczego gleba powinna być sucha?
Jeśli ja wysiewam szpinak w kwietniu to wyrasta w kwiatki zanim urosną liście.
Rowek utwardzamy i lekko podlewamy. Dzięki temu, ze jest twardy, dłużej utrzyma wilgoć. Gleba ma być sucha – czyli bez opadów, kompostu, żeby nasiona przykryć po wysianiu suchą, ciepłą ziemia.
Szpinak kwitnie, gdy posiejemy go, gdy jest za zimno. Lepiej pod osłonę wysiewać, jeśli jest jeszcze zimno.