Jak radzić sobie z suszą – Zielone Porady 37

Może zdarzyć się tak, że woda będzie reglamentowana, bo w Polsce panuje susza. I nawet jeśli władze samorządowe nie podejmą żadnych kroków, to i tak zabraknie deszczu, więc wodę będziesz brać z kranu… a to kosztuje. Co robić, aby wodę oszczędzać? Jak sobie radzić w czasach suszy?

Jak zabezpieczać się przed suszą? Poprzez zwiększanie pojemności wodnej gleby.

  • Zaprzyjaźnij się z glinką i mączką bazaltową.
  • Stosuj hydrożel.
  • Odkryj mikoryzę. Szczególnie przydatna może się ona okazać przy trawnikach, bo to właśnie na trawnik marnujemy najwięcej wody.

Trawnika nie trzeba kosić co tydzień, pozwólmy mu trochę zdziczeć, a on będzie wtedy lepiej trzymał wilgoć. W podcaście tłumaczymy, jak zakładać trawnik, aby zatrzymywał deszczówkę.

  • Stwórz system nawadniania kropelkowego albo automatycznego. Można do tego wykorzystać butelki plastikowe (więcej w podcaście), ale też zraszacze.
  • Zbieraj deszczówkę.

Podcast dzieli się na dwie części: w pierwszej pan Grzegorz daje mały wykład, w drugiej odpowiada na pytania słuchaczy. Zapraszamy do słuchania:

Podlewanie to podstawa

Podlewa się wieczorem. Dopuszczalne jest również podlewanie rano, ale musi to być naprawdę wcześnie rano – między 6 a 7. Przy upałach tylko wieczorne podlewanie wchodzi w grę, aby woda miała szansę wsiąknąć w głębsze warstwy gleby.

Lepiej podlewać rzadziej, ale powoli dużą ilością wody.

Audycja, dzięki której powstał podcast, nagrywana jest na żywo, niemal w każdą środę o godz. 17 na grupie Zielone Inspiracje na Facebooku. W weekend poprzedzający nagranie, członkowie grupy i słuchacze proponują i wybierają temat najbliższego spotkania. Jeżeli chcesz bezpośrednio brać udział w nagraniu, zapraszamy na grupę i do zadawania pytań.