Te zabiegi uchronią Twoje rośliny przed chorobami i szkodnikami
Tworząc roślinom sztuczne warunki do życia – w ogrodach, na działkach, w doniczkach – musimy liczyć się z tym, że trzeba je będzie chronić przed chorobami, szkodnikami, ale też chwastami. Jak to robić z głową?
Po pierwsze, zastanów się, czy od razu trzeba chwytać za opryskiwacz i wlewać do niego chemię w najczystszej możliwej postaci. Może wystarczą mniej inwazyjne zabiegi?
Dbaj o rośliny i glebę:
Stosuj płodozmian – jeśli przestrzegasz tej prostej zasady, aby nie sadzić w tym samym miejscu ciągle tych samych warzyw, to już dużo. Jeśli stosujesz przedplon i poplon, to również wzbogacasz i wzmacniasz podłoże.
Dobieraj stanowisko pod roślinę. Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, jaką masz glebę, jakie stanowisko i otoczenie i dopiero wtedy kupuj rośliny. Im bardziej zbliżone warunki do naturalnych stworzysz krzewom i drzewom, tym lepiej się zaadaptują.
Uważaj z nawozami mineralnymi – stosowanie do wszystkiego nawozów wieloskładnikowych nie ma sensu. Jeśli Twojej glebie brakuje substancji organicznych i wapna, to żaden minerał się nie przyjmie. Zadbaj o glebę – stosuj poplon, kompost, obornik, a pod drzewa i krzewy, na przykład, mikoryzę. Wybieraj nawozy organiczne, a dopiero potem uzupełniaj je mineralnymi – wyjątek możesz robić przy kwiatach kwitnących, bo one lubią dużo nawozu, ale też nikt nie będzie tych kwiatów jadł.
Stosuj nawozy organiczne – więcej próchnicy, to większa przyswajalność minerałów. Tak, jak z ludźmi. Jeśli dobrze się odżywiasz i nawadniasz, to wówczas wszelkie suplementy diety lepiej u Ciebie zadziałają – a może nawet nie będą potrzebne.
Zaprawiaj nasiona i cebulki – mączką bazaltową albo popiołem drzewnym, bo środki te wzmacniają, ale też odstraszają szkodniki.
Przycinaj drzewa i krzewy – ten zabieg jest najbardziej skuteczną bronią na grzyby i bakterie. Zapewniaj roślinom przepływ powietrza, pozbywaj się starych i suchych pędów, usuwaj liście, jeśli drzewo czy krzew daje owoce.
Wapnuj – sprawdzaj odczyn gleby, zbyt kwaśne podłoże nie jest przyjazne roślinom – przynajmniej większości.
Dbaj o odpowiednie sąsiedztwo roślin.
Stosuj najpierw naturalną ochronę – żółty kolor przyciąga owady, stosuj więc tablice lepowe na małe muszki itp. Pytaj o pułapki feromonowe – zwabiaj szkodniki zapachem. W sklepach jest coraz więcej naturalny preparatów do ochrony roślin – na bazie olejów, kwasów, wielocukrów.
Wybieraj odmiany odporne, bo jest to jeden z najlepszych i najtańszych sposobów ochrony roślin.
Zapraszaj ptaki – one lubią podjadać pędraki, chrząszcze, chrabąszcze, larwy itp. itd. Pamiętaj jednak, że ptaki mogą się zatruć środkami chemicznymi. Owady pożyteczne również.
Stosowanie środków chemicznych
Może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowiska, dlatego stosuj je w ostateczności!
- Wybieraj właściwy preparat – odpowiedni na chorobę czy pod konkretnego szkodnika,
- Stosuj odpowiednie dawki, zużywaj zawsze całą przygotowaną mieszankę,
- Wykonuj oprysk we właściwym terminie – wieczorem i z zachowaniem okresu karencji,
- Rób oprysk we właściwy sposób – w odzieży ochronnej, opryskiwaczem czy w urządzeniu przeznaczonym do tego.
- Zwróć szczególną uwagę na oddziaływanie preparatu na pszczoły. Zabiegi należy przeprowadzić wyłącznie wieczorem po zakończeniu oblotu roślin przez pszczoły.
Środki bezpieczeństwa:
Kupując środek ochrony roślin zwróć uwagę czy środek przeznaczony jest dla użytkowników profesjonalnych, czy dla amatorów. Od 15 czerwca 2015 roku, jeżeli na etykiecie nie będzie takiej informacji, środek przeznaczony będzie tylko dla użytkowników profesjonalnych.
Użytkownik profesjonalny to taki, który uprawia rośliny nie tylko na własny użytek.
Postępowanie z resztkami środka chemicznego:
- Resztki należy zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg lub unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych.
- Po pracy aparaturę dokładnie umyj i wypłucz. Z wodą użytą do mycia aparatury postępuj tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.
- Nie zanieczyszczaj wód środkiem ochrony roślin lub jego opakowaniem. Nie myj aparatury w pobliżu wód powierzchniowych.
- Niewykorzystany środek przekaż do podmiotu uprawnionego do odbierania odpadów niebezpiecznych.
- Opróżnione opakowanie po środku zwróć do sprzedawcy środków ochrony roślin będących środkami niebezpiecznymi.
- Nie używaj opróżnionych opakowań po środkach ochrony roślin do innych celów.
Artykuł powstał na podstawie wskazówek Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.
Bardzo pouczające porady, dziękuję
Mądrego dobrze posłuchać