Dużo chwastów w łące kwietnej?
Co zrobić, żeby na łące było więcej kwiatów niż chwastów? Trzeba odpowiednio przygotować glebę. Oczyszczanie terenu z chwastów najlepiej zacząć jesienią.
Głęboka orka i czyszczenie podłoża z chwastów to podstawa, żeby kwiaty miały później siłę przebicia. Najlepiej zacząć pracę jesienią. Można użyć glebogryzarkę albo pług – zależy od wielkości terenu. Cały zabieg przeprowadzamy bez dodatku nawozu czy wapna. Gleba pod łąki nie może być żyzna.
To jest drugi warunek – ziemia, na której ma rosnąć łąka, nie może być nawożona, bo to stanowi pożywkę dla chwastów.
Następnie systematycznie, co tydzień lub dwa, usuwamy pojawiające się chwasty i znowu lekko wzruszamy ziemię, aby nasiona z głębszych warstw trafiły na powierzchnię i zakwitły. Cały proces z oczyszczaniem powtarzamy.
Wiosną, gdy tylko zaczną pojawiać się chwasty, kontynuujemy czyszczenie terenu. Gdy uznamy, że nasza ziemia jest już w miarę gotowa, możemy łąkę siać. Idealnie jeśli zrobimy to między 15 kwietnia a 20 maja.

W dniu siewu ponownie lekko wzruszamy glebę widłami, usuwamy chwasty i natychmiast siejemy łąkę – uprzednio mieszając nasiona z piaskiem, aby wysiew nie był zbyt gęsty.
Kwiaty potrzebują miejsca na rozwój
Bardzo ważna jest norma wysiewu i ona musi być spełniona, żeby łąka wyglądała jak na opakowaniu. Jeśli na kartoniku jest napisane, że w środku jest nasion na 100 mkw, to na takim terenie trzeba ją posiać. Jeśli jest napisane 30 mkw, to musimy znaleźć odpowiednio mniejszy kawałek ziemi. Oczywiście można to proporcjonalnie dzielić.
Na pewno nie można wysiać większej ilości nasion na mniejszej powierzchni, ponieważ rośliny zaczną ze sobą rywalizować o miejsce. Te, które kiełkują wcześniej zdominują późniejsze kwiatki.
To jest najczęściej powtarzany błąd – zbyt gęsty wysiew nasion kwiatów.
Kiedy siać łąki?
- Mieszanki wieloletnie siejemy jesienią.
- Mieszanki kwiatów jednorocznych – wiosną, w kwietniu i w maju.
Jak dbać o posianą łąkę?
Zbyt wiele robić nie trzeba. Jeśli jest susza, to trzeba je tylko podlewać. Kwiaty potrzebują słońca i wody.
Witam. U mnie na łące rośnie rdest plamisty – można powiedzieć pokrywa 80% łąki. Wcześniej było go mniej ale chyba glebogryzarka go rozniosła. Spryskałem chwastoxem trio. Chwast usechł. Niedawno z tych suchych łodyg gdzieniegdzie pojawił zaczątek liścia. Przyszło zimno i to wszystko wyschło. Czy na wiosnę te chwasty puszczą od tego korzenia co teraz wyschły rośliny? Czy to już skończyło żywot i będzie kiełkować z nasion? Czym mogę jeszcze spryskać łąkę aby trawa została a chwasty znikły? Pozdrawiam
rdest powinien uschnąć po takim zabiegu