Uprawa pomidorów krok po kroku
Masz już nasiona pomidorów, masz ziemię do siewu, zaprawę do nasion, a także doniczki i może nawet perlit, który pomoże Ci utrzymać wilgotność gleby. Co dalej? Jak uprawiać pomidory?
Jeśli masz nasiona, to hodowlę pomidorów zacznij od zrobienia rozsady. Najlepiej w marcu, chyba że masz warunki do tego, aby robić rozsadę pomidorów w lutym. Czego potrzebują pomidory? Jasnego stanowiska, ciepła i przestrzeni.
Robimy rozsadę pomidorów
My polecamy robić rozsadę pomidorów w marcu. Ziemię można wymieszać z perlitem. Można też kupić gotową ziemię do siewu czy zestaw z miniszklarenką. Po wysianiu rozsadę przykryj czymś przeźroczystym, utrzymuj wilgotność. Jak? Wlewaj wodę na podstawkę, przykrywaj i obserwuj. Żeby ani woda nie stała, ani ziemia nie była sucha.
Pikowanie
Tak, tak. Gdy pojawią się liście właściwe, nie ma litości, trzeba przygotować większe i wyższe doniczki. Mogą to być te torfowe, które potem wsadzisz do gleby bez wyciągania sadzonek. Jedna uwaga! Doniczki torfowe nie trzymają dobrze wilgoci. Pilnuj, aby sadzonki nie miały za sucho. Co jest ważne przy pikowaniu pomidorów? Aby sadzonkę wsadzić naprawdę głęboko. Tylko liście mogą zostać na wierzchu.
Sadzenie w szklarni/nawożenie/zabezpieczanie
W kwietniu można pomidory posadzić w szklarni. Do zaprawy przyda się gnojówka z pokrzyw albo nowość – mikoryza dla pomidorów i papryki.
Sadzenie w gruncie/nawożenie
Pomidory to rośliny bardzo żarłoczne. Sadzi się je do gleby kompostowej, bogatej w próchnicę, żyznej. Podobnie jak papryka, bakłażan, muszą być nawożone regularnie. Najlepiej nawozami organicznymi, jak biohumus, kompost.
Jak dbać o pomidory w szklarni?
Pomidory w gruncie
Pomidorów nie można często podlewać. Są to rośliny, które lubią ciepłą glebę. Zbyt duża wilgotność, towarzystwo papryki, ziemniaków, brak usuwania liści bocznych oraz nawożenia organicznego powodują, że pomidorom grożą choroby.
Na co najczęściej chorują pomidory?
- zarazę ziemniaka – zapobieganie – nie sadź pomidorów obok ziemniaków! Opryski gnojówką z pokrzyw, ze skrzypu polnego. Chemicznie – Amistar 250 SC
- alternariozę – można chronić pomidory przed tą chorobą, wzmacniając ich odporność poprzez stosowanie oprysków Bioseptem, który jest środkiem naturalnym na bazie gejpfruta.
- szarą pleśń, która jest wynikiem zbyt dużej wilgotności. Można w przypadku jej wystąpienia zastosować Switch.
Jeśli nie masz jeszcze nasion, polecamy odmiany z naszego sklepu.
Mam niewielką szklarnię, w której uprawiam pomidory i paprykę. Rosły różnie. Myślałam, że z powodu moich zaniedbań i ewentualnie niewłaściwych odmian. Teraz dowiedziałam się, że może im szkodzić własne sąsiedztwo. Powinnam usunąć ze szklarni albo pomidory albo paprykę? Co lepiej?
Niech Pani nawiezie porządnie obornikiem. Wkrótce będziemy też mieć mikoryzę do pomidorów i papryki. Proszę tez stosować płodozmian. Może w jednym roku zastąpić paprykę ogórkami. Można uprawiać je w jednej szklarni, ale nadal stosując płodozmian i odległości. Obornik można dać jesienią, można tez teraz w lutym. Np. wysypać obornik, na to śnieg. Po kilku tygodniach przekopać.
Czy wobec tego pomidory albo papryka polubią w szklarni na jednej grządce sąsiedztwo ogórków? Dotychczas po jednej stronie szklarni sadziłam pomidory i paprykę a po drugiej ogórki. Corocznie zmieniałam stronę i wymieniałam ziemię co było zajęciem raczej katorżniczym z dość rozczarowującym rezultatem.
Najlepiej jakby to nie rosło aż tak blisko siebie. Można pomiędzy posiać rzodkiewkę, sałatę, szpinak. Zrobić wyraźny podział. Nie może być gęsto. NIe tak, że jedna roślina nachodzi na druga. Ziemia musi być porządnie nawieziona i zdrowa. Dobrym rozwiązaniem są duże donice. My w ten sposób najczęściej uprawiamy pomidory w szklarni. Jest o tym film. Podwiązujemy wszystko sznurkami. Stosujemy obornik, pokrzywę. Z chemicznych środków można spróbować Amistar.
Pomidory są żarłoczne, a to oznacza, że trzeba je dokarmiać biohumusem, nie lubią jak maja bardzo mokro.
Dzięki. Pobawię się w tym roku z donicami.
Proszę przeczytać najnowszy artykuł. Jest dla Pani 🙂