Skip to content

Rozmnażanie iglaków – to proste!

Sierpień i wrzesień to idealny czas na rozmnożenie naszych ulubionych iglaków. Jak zwykle wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku zasad, a z sukcesem powiększymy grono naszych ukochanych roślin.

Rozpocznijmy od przygotowań. Utnij gałęzie iglaków, z których chcesz stworzyć sadzonki. Oprócz tego przygotuj ukorzeniacz oraz podłoże, w którym będą wschodziły sadzonki. Na dno pojemnika do posadzenia sadzonek nasyp torfu. Na torf wysyp piasek. Dlaczego? Sadzonki po wypuszczeniu korzeni dotrą do torfu i będą pobierały z niego niezbędne do życia składniki. Tak przygotowanego podłoża nie ubijamy, a jedynie rozgarniamy.

Do sadzonek nadają się zarówno gałęzie, które są przyrostem 3-letnim, 2-letnim, jak i tegorocznym.

Zaczynamy!

Rozmnażanie iglaków typu Tuja złota itp.

Od obciętej gałęzi (będziemy nazywać ją gałęzią główną) dowolnej odmiany iglaka odkrój ostrym nożykiem gałązki wychodzące po jej bokach. Jeśli obcięte gałązki są długie, możesz podzielić je na części. Tak, aby ostatecznie sadzonka miała ok. 5 cm długości. Zbyt duża sadzonka będzie za mocno parowała, co mogłoby wywołać chorobę grzybiczą. Następnie z sadzonki obrywamy delikatnie dolne gałązki (na wysokość ok. 2,5-3 cm). Usuwamy je po to, żeby nie gniły w podłożu. W miejscach oderwania tych małych gałązek na gałęzi sadzonki będą widoczne „rany”, właśnie tutaj w przyszłości wypuszczą nowe pędy.

Jest też druga metoda przygotowywania sadzonek – z wykorzystaniem gałęzi głównej. Ta metoda jest pomocna, jeśli chcemy stworzyć sadzonki z przyrostów tegorocznych, które nie są jeszcze tak rozwinięte jak te z poprzednich lat. Jedyna różnica polega na tym, że nie odcinamy już bocznych gałązek od głównej gałęzi iglaka (bo są zbyt małe i delikatne), ale ucinamy sadzonkę już na gałęzi głównej, tuż nad boczną małą gałązką. Przy tak obciętej sadzonce nie ma potrzeby urywania malutkich gałązek, które znajdują się na samym dole sadzonki, ponieważ włożymy sadzonkę do podłoża fragmentem „łysej” gałęzi głównej. Przygotowane w ten sposób sadzonki maczamy w ukorzeniaczu i wtykamy w nieubite podłoże, lekko dociskając je do sadzonki.

Rozmnażanie iglaków typu świerk biały (Conica) itp.

Sadzonki kolejnych typów iglaków możemy zasadzić razem z sadzonkami innych gatunków.

W przypadku tego iglaka na sadzonki ucinamy gałąź, która składa się z pędów jednorocznych i zeszłorocznych. Zaczniemy od przygotowania sadzonki z najwyższego punktu ściętej gałęzi, a więc z pędu jednorocznego (najjaśniejsza, najwyższa część rośliny). Pod każdą granicą przyrostu (także tego tegorocznego) znajduje się osnówka, złożona z krótkich igiełek, pod którymi znajduje się swego rodzaju łuska. Ucinamy sadzonkę właśnie na niej. Delikatnie (żeby nie złamać sadzonki) usuwamy igły, które znajdują się na samym dole tak ściętej sadzonki (znowu po to, by roślinka nie zgniła w podłożu). Osnówkę, na której kończy się sadzonka, zostawiamy, nie odcinamy ani nie obrywamy jej, ponieważ to właśnie w niej znajdują się tzw. „pąki śpiące”, z których kiedyś wypuszczą korzenie sadzonki. Tak przygotowaną sadzonkę z pędu jednorocznego maczamy w ukorzeniaczu, a następnie wsadzamy w podłoże, lekko dociskając podłoże do sadzonki.

Prawdopodobnie na odciętej na sadzonki gałązce głównej pozostał Ci niewielki kawałek pędu jednorocznego z przewagą przyrostu zeszłorocznego. Jak zrobić sadzonkę z takiego połączenia? To nic trudnego. Postępujemy tak samo, jak w przypadku pędu jednorocznego, czyli ucinamy gałązkę na osnówce. Obrywamy dolne igły, wkładamy do ukorzeniacza i wsadzamy w podłoże, dociskając je lekko do sadzonki.

Rozmnażanie iglaków typu jałowiec płożący

Z gałęzi odciętej na potrzebę wyhodowania sadzonek najpierw odcinamy najładniejsze odrosty, które są długości ok. 5 cm. I postępujemy tak jak poprzednio, a więc delikatnie obrywamy z każdej (na dole) nadmiar małych pędów bocznych, moczymy w ukorzeniaczu, wsadzamy do podłoża. Po odcięciu wszystkich ładniejszych łodyg bocznych przejdź do przygotowania sadzonek z tych mniejszych pędów odchodzących z gałęzi głównej. W tym przypadku postępujemy dokładnie tak jak przy Tuji złotej, a więc ucinamy sadzonkę nie w momencie odbicia w bok od gałęzi głównej, ale właśnie razem z nią (ucinamy sadzonkę na gałęzi głównej nad tym pędem, z którego chcemy zrobić sadzonkę). Jeśli razem z tą gałązką na gałęzi głównej rośliny znajduje się drugi, równoległy pęd boczny, odcinamy go, by sadzonka nie była zbyt duża. Tak jak poprzednio, moczymy taką sadzonkę w ukorzeniaczu i wkładamy w podłoże.

Uwaga! Wszystkie sadzonki wsadzaj w podłoże tylko na wysokość oberwanych igieł, żeby roślina nie gniła w podłożu. Pamiętaj o zachowaniu odstępu między poszczególnymi sadzonkami.

IMG_1087

Jak dbać o sadzonki iglaków?

Tak przygotowane sadzonki z iglaków należy obficie podlać – tak, aby woda na chwilę stanęła w doniczce. To spowoduje, że piasek, a więc wierzchnia warstwa podłoża, osiądzie i otoczy łuski (rany po oderwaniu dolnych gałązek) sadzonek, z których wypuszczą korzenie. Następnie zawiń doniczkę z sadzonkami w woreczek foliowy, ale tak, aby worek nie dotykał sadzonek. W ten sposób zawiniętą doniczkę z sadzonkami stawiamy w domu na parapecie od północnej, ewentualnie wschodniej strony. Raz na tydzień lub 2 tygodnie należy zdjąć woreczek, lekko zrosić sadzonki, ewentualnie spryskać je środkiem grzybobójczym typu Topsyn, żeby nie weszła na nie szara pleśń.

IMG_1086

Po tych wszystkich zabiegach już w połowie października powinny pokazać się na sadzonkach pierwsze nowe, bardzo jasne przyrosty. Będzie to znak, że sadzonka ukorzeniła się.

Filmik instruktażowy – rozmnażanie iglaków

Jeżeli chciałbyś nauczyć się przygotowywania sadzonek również innych drzew i krzewów mamy idealna ofertę. Przygotowaliśmy pakiet 12 filmików instruktażowych w cenie 70 zł. Filmiki instruktażowe będą zawierały:

– przygotowanie do rozmnażania,

– pobieranie sadzonek,

– sadzonki liściaste np.: rhododendrony, laurowiśnie, ostrokrzewy, bukszpany,

– rozmnażanie iglaków takich jak: thuje, cyprysy i jałowce,

– rozmnażanie drzew długo- igielnych: świerki, cisy i jodły,

– sztobry na przykładzie: hortensji, ligustr i tawuły,

– rozmnażanie wrzosów,

– zasady postępowania z sadzonkami przed ukorzeniem i po ukorzenieniu.

każda z metod będzie szczegółowo opisana i pokazana dzięki prowadzącemu -Grzegorzowi Majda.

Link do zakupu szkolenia

SZKOLENIE - Rozmnażanie

2 thoughts on “Rozmnażanie iglaków – to proste! Leave a comment

  1. super mam piękne przyrosty świerka srebrnego o takich nieregularnych gałązkach mam mało miejsca na duże drzewko i chciała bym przyciąć na takie poduszki czy można jeszcze ciąć to od razu bym zrobiła sadzonki od niedawna trafiłam na wasze filmiki i porady i teraz dopiero widzę ile się mószę nauczyć , moja babcia miała piękny kwitnący ogród od wiosny do późnej jesieni oglądam wasze filmiki codziennie staram się poprawiać błędy jakie zrobiłam czekam na sklepik na kalendarze i niezawodne nożyce do cięcia drzewek dzisiaj mi się właśnie moje rozwalił ciągle mószę dokrecać sróbę bo klekoczą i nie tną a się rozpisałam pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: