Pleśń śniegowa na trawniku
Pleśń śniegowa to dość często występująca „przypadłość” pozimowa. Śnieg leżał czasami kilka miesięcy na trawie i blokował dostęp powietrza. Nie ma się jednak czym martwić.
Z reguły wystarczy porządne zgrabienie trawnika, aby trawa nie gniła, ale wysychała. Ewentualnie oprysk na choroby grzybowe, na przykład, Scorpionem 325 SC, Polyversum. W ostateczności trzeba usunąć górną warstwę ziemi, przekopać i zrobić dosiewkę.
Na początku kwietnia, a jeśli nie pada i jest dość ciepło, to nawet pod koniec marca, trzeba robić wertykulację i aerację trawnika. Aby dać mu więcej powietrza.
Jak można wzmocnić trawnik?
Jeśli dopiero planujesz posiać trawę, to zastanów się nad zastosowaniem mikoryzy. Specjalny preparat Turfcomp zawiera mikoryzę, hydrożel i nawóz, który sam się dozuje. Więc Tobie pozostanie podziwianie i koszenie.
Koszenie – zabieg niezbędny, jeśli chcesz mieć równy, gęsty trawnik, w którym nie wyrosną tzw. chwasty.
Nawożenie – to podstawa w przypadku trawnika. Bez azotu nie będzie pięknie zielonego trawnika. Polecamy stosowanie nawozów dedykowanych trawnikom, ale jeśli stosujesz YaraMila Complex albo Azofoskę, to wiedz, że ona również sprawdzi się do trawników.
Odpowiednie stanowisko – czytaj słoneczne, do tego regularnie nawadniane.
Stosowanie środków ochrony – jeśli martwi Cię atak chorób grzybowych, to stosuj środki zaradcze, jak na przykład Guard.
Siejąc dobrej jakości trawę, odpowiednią do swoich potrzeb. Inną na trawnik po którym się chodzi. Inną tam, gdzie trawa ma tylko dobrze wyglądać. Większość traw rośnie tylko na słonecznym stanowisku.