Gdy rośliny nagle więdną i usychają
Z jednej strony susza, z drugiej ulewne deszcze i podtopienia. Korzenie roślin tylko z tego powodu cierpią. Dlatego tak ważne jest prawidłowe sadzenie drzew i krzewów, aby w czasie suszy nie uschły, a w czasie ulew nie potopiły się i… nie uschły.
Gdy liście roślin całe zasychają i więdną, to znak, że coś się stało z systemem korzeniowym. Możliwe, że roślina została zalana. Jeśli ostatnio intensywnie padało w Twoim rejonie, zalało Ci działkę, a może wiesz, że to Ty przesadziłaś/eś z podlewaniem, to wiedz, że to może być powodem tragicznego wyglądu Twoich drzew, krzewów, a nawet trawy.
Podtopiona trawa będzie żółknąć i zasychać.
Po zalaniu korzenie gniją, pojawiają się grzyby chorobotwórcze, a wiązki przewodzące korzeni – mimo że utopione w wodzie, nie są w stanie przetransportować wody do pędów. Zbyt duża wilgotność spowoduje także rozwój chorób grzybowych, liście zaczną więdnąć i zamiast się zielenić, zmienią kolor na brunatny. Jest to szczególnie problem gleb zwięzłych i gliniastych.
Jak ratować zalane rośliny w ogrodzie?
Po pierwsze, przestać podlewać. Jeśli wody jest dużo, to wypożyczyć pompę, która odpompuje nadmiar wody. Melioracja, czyli żłobienie rowków, może pomóc w rozprowadzaniu wody po ogrodzie.
Po drugie, zastosować coś na choroby grzybowe, które prędzej czy później – w wyniku wysokiej wilgotności – pojawią się. Polyversum to środek naturalny, Switch 62,5 WG to środek chemiczny.
Jednak przede wszystkim, trzeba pamiętać o prawidłowym sadzeniu roślin. W odpowiednim miejscu, w większym dołku, z zastosowaniem drenażu – może to być keramzyt, a może to być również glinka. Szczególnie mocno polecamy stosowanie mikoryzy, a dokładniej grzybów mikoryzowych, które współżyją z korzeniami roślin, chroniąc je i dokarmiając. Poczytaj więcej o mikoryzie: Mikoryza sposobem na suszę i choroby grzybowe.
Zdjęcia: Natalia Puczniewska-Braun
Czy brązowe kreski na liściach wiąza Camperdownii (widoczne głównie od spodu liścia ) , białe przebarwienia i żółknięcie liści to także mogą być objawy grzyba? Posadziliśmy wiąza w miejscu gdzie działka ma delikatny spad i jest tam dość mokro po deszczu. W czasie suszy był codziennie podlewamy . Zadałam pytanie w aplikacji (tam też wrzuciłam zdjęcia ), ale na razie brak odpowiedzi. Wiąz zasądzony w tym roku , nie widać żadnych szkodników .
Możliwe, że to brak składników odżywczych. Czym nawozi Pani wiąza?
Nie nawożę. Przy wsadzaniu sypnęłam prawdopodobnie garść obornika granulowanego.
To trzeba mocno dokarmić. Bo winny jest brak nawozu. Nawóz wieloskładnikowy i obornik na jesień. Równomiernie wokół, żeby nie sypnąć pod sam pień
Bardzo dziękuję za radę . Rozsypię wokół drzewa Yarę Milę Complex , a na jesień obornik bydlęcy 😊