Kiedy przycinać trawy ozdobne
Połowa marca to dobry czas na cięcie trawy ozdobnej, gdyż za chwilę zacznie ona wypuszczać nowe pędy i jeśli przytniemy ją za późno, to również te nowe przyrosty wpadną nam pod ostrze, a to będzie wielka strata.
Najpopularniejsze trawy ozdobne w Polsce to: trawy ozdobne pampasowe, odmiana „Red Baron”, miskant chiński, rozplenica japońska, hakonechloa smukła, kostrzewa, turzyca.
Kiedy tniemy trawy ozdobne?
W marcu. Ścinamy je krótko, tuż przy ziemi, chyba że widzisz już młode zielone źdźbła trawy, wtedy tnij wyżej.
Trawy zimozielone, jak turzyca nadmorska, sinica, kostrzewa, wydmuszyca, „Red Baron” – tniemy w zależności od tego, jak przezimowały, ale nawet jeśli nie wymagają całkowitego ścięcia, to trzeba je przeczesać, oczyścić ze słabych i suchych źdźbeł.
„Red Baron” i inne czerwone odmiany można ściąć od razu w połowie marca, albo obserwować i wycinać starsze pędy w miarę wzrostu młodych.
Nawóz na start dla traw ozdobnych
Trawy ozdobne w marcu nawozimy nawozami azotowymi. W sezonie można je podlewać biohumusem, gdyż trawy lubią ziemię próchniczną.
Kiedy sadzić trawy ozdobne?
Najlepiej robić to jesienią, ewentualnie wczesną wiosną. Sadząc jesienią, trzeba pamiętać o podlewaniu. Jeśli w glebie nie będzie wody, to rośliny dopadnie susza mrozowa i korzenie zostaną rozsadzone przez mróz. Trawy na zimę związujemy, aby przez zimę i wysoką wilgotność nie zgniły.
Kiedy przesadzać i rozsadzać trawy ozdobne?
Wiosną. Rozsadzanie – w zależności od rozmiaru trawy wymaga użycia albo tylko rąk i łopaty, albo siekierki. Na przykład, miskanty nie dadzą się tak łatwo rozdzielić. Wszystko zależy od odmiany.
Trawa ozdobna lubi gleby żyzne, próchniczne, ale nie mokre. W gliniastej glebie nie urośnie. Jeśli masz glebę gliniastą, musisz ją przed posadzeniem trawy ozdobnej zdrenować. Choćby mieszając ją z piaskiem.
Patron wpisu na blogu
Patronem tego wpisu jest marka Gardena znana z wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych. Marka Gardena pomaga nam w rozwoju naszej aplikacji Plantis Zielone Pogotowie. Dzięki tej współpracy aplikacja będzie mogła dalej się rozwijać, będziemy dodawać kolejne funkcjonalności, treści, ulepszenia etc. Zaloguj się w naszej aplikacji, korzystaj z porad, z planów upraw. Bądźmy w stałym kontakcie.