Pająki w ogrodzie. Walczyć czy chronić?
Z jakiegoś powodu nie darzymy pająków sympatią, a tymczasem są to stworzenia niebywale pożyteczne i powinno nam zależeć na tym, aby mieć ich u siebie jak najwięcej. Głównie dlatego, że pająki zjadają muszki owocówki, prusaki, rybiki, muchy, mrówki.
Jeśli w Twoim domu są pajęczyny to znak, że są tam również stworzenia, którymi pająki się żywią. I to nie pająk jest tu problemem (on ci pomoże), ale właśnie jego pożywienie.
Tym, co odstrasza owady, jak komary czy muchy, albo ćmę spożywczą są zapachy. Skrzynki z lawendą czy miętą mogą jednak nie wystarczyć. Na szczęście, na rynku jest sporo gotowych preparatów zapachowych, które skutecznie odstraszają owady latające w domu.

Pająki w ogrodzie i na działce
Tutaj nie robimy nic, aby pająki zniszczyć. Boisz się pająków? Zupełnie niepotrzebnie, gdyż one nic ci nie zrobią. Za to wiele zrobią dla Ciebie.
- pająki żyjące w Polsce są w 99,9 % drapieżnikami. Żywią się wszystkim – muchami, pszczołami, osami, motylami – wszystko, co wpadnie w sieć, zostanie zjedzone
- skakuny (na zdjęciu powyżej), które są pająkami aktywnymi, zjedzą nawet gąsienice
- pająki zjadają mrówki.
Minusem jest to, że pająk nie wybiera – zjada zarówno szkodniki, jak i owady pożyteczne.
Na zdjęciu poniżej darownik przedziwny, jeden z bohaterów książki „Mali mieszkańcy ogrodu”. Dzięki tej książce dzieci będą umiały nazywać stworzenia, które spotkają w ogródku, na łące, w lesie.
Zdjęcie autorki, Marii Maj-Klepackiej:
Stosując chemię na pająki szkodzisz najbardziej… sobie.
Błędne przekonania o tym, co jest szkodnikiem, a co nim nie jest bierze się z niewiedzy, dlatego zachęcamy małych i dużych do bliższego poznania owadów i pająków z książek Marii Maj-Klepackiej. Książka wypełniona jest realistycznymi zdjęciami i tekstem, który w zabawny i przystępny sposób pozwala poznać świat maleńkich stworzeń.
