Skip to content

Rozmnażanie Borówki amerykańskiej

Borówka to obowiązkowy element każdego jagodnika. Ze względu na swoje smaczne i zdrowe owoce, stała się bardzo popularnym krzewem, chętnie sadzonym w przydomowych ogrodach. Ceniona jest również za pięknie przebarwiające się jesienią liście, a także za kwitnienie i dekoracyjne owoce. Krzew nie jest bardzo wymagający, ale warto obdarzyć go chwilą uwagi i zadbać o dobre dla niego warunki, co przełoży się na ilość i jakość owoców.

IMG_2245
Tegoroczne zbiory Borówki na naszym Ranczo.

W dzisiejszym artykule przedstawimy sposób na rozmnożenie tej rośliny, aby wasze jagodniki z każdą nową sadzonką rosły w siłę.

DSC02326
Na sadzonki pobieramy jednoroczne, silne i zdrowe pędy.

W celu rozmnożenia borówki, pobieramy jednoroczne, silne i zdrowe pędy, charakteryzujące się liśćmi wyrastającymi bezpośrednio z gałązki. Aby wykonać sadzonki, pobrane pędy tniemy na fragmenty długości 8-10 cm, każda z nich powinna mieć górne międzywęźle z liściem, a dolny fragment pędu goły.

Wystartowaliśmy ze sklepem ZielonePogotowie.pl. Zapraszamy po wszystkie niezbędne artykuły do ogrodu. W ofercie także poradniki i kalendarze naszego autorstwa.

DSC02330
Sadzonka powinna być długości 8-10 cm.
DSC02329
Gotowa sadzonka.

Podłoże do ukorzeniania powinno być mieszaniną kwaśnego torfu z piaskiem (piasek poprawi przepuszczalność i utrzymywanie wilgoci w glebie. Tak przygotowane sadzonki możemy zanurzyć w ukorzeniaczu, a następnie posadzić w przygotowanym podłożu na 3-5 cm głębokości.

DSC02334
Kwaśny torf lub mieszanina torfu z piaskiem to idealne podłoże dla sadzonek.

Sadzonki borówki potrzebują wilgoci. Możemy zasilić je w trakcie ukorzeniania nawozem do listnym, w tym celu nawóz rozrabiamy w konewce i takim roztworem zraszamy nasze młode sadzonki. Roślinki koniecznie ukorzeniamy w cieniu, aby podłoże nie wysychało i zachowało dużą wilgotność przez dłuższy okres. Po posadzeniu sadzonki obficie podlewamy, aby podłoże otoczyło podziemną część pędu.

Filmik instruktażowy – Rozmnażanie Borówki

DSC02335
Po posadzeniu pamiętaj aby podlać sadzonki.
DSC02336
Prosty inspekt jest dobrym rozwiązaniem dla rozwoju młodych roślin.

Przygotowanie podłoża do ukorzeniania roślin

Autor tekstu: Dawid Albecki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: