Miejski busz – renesans roślin we wnętrzach
Zieleń we wnętrzach – trend nie tylko na sezon
Rośliny we wnętrzach przeżywają teraz swój renesans. Po czasach kiedy kwiaty w donicach, były uznawane za kiczowate, obecnie znowu zapragnęliśmy otaczać się zielenią.
Roślinność we wnętrzach jest obecnie pożądana. Spełnia wiele istotnych funkcji, których jesteśmy świadomi. Zieleń jest również uznawana za stylowy dodatek, dekorację – dlatego coraz chętniej zapraszamy rośliny zarówno do naszych mieszkań, jak też przestrzeni komercyjnych – biur, restauracji, galerii, centrów handlowych. Obecność roślin w przestrzeniach poprawia komfort przebywających tam osób.

Zieleń pojawia się już nie tylko w donicach, ale także w wielu ciekawych formach przestrzennych – jak zieleń w ogrodach wertykalnych, zieleń jako żywe obrazy czy ogrody w słojach. Szata roślinna występuje już nie tylko w klasycznych doniczkach, ale też w pokaźnych donicach, które same w sobie często stanowią dekorację.
Jak podaje raport Światowej Organizacji Zdrowia już ⅓ mieszkań może “pochwalić się” niechlubnym posiadaniem powietrza złej jakości. Powietrze takie nie odpowiada normom – jest zanieczyszczone, zbyt suche lub zbyt wilgotne. Źródłem zanieczyszczenia jest oczywiście napływające z zewnątrz powietrze, dodatkowo nawet niektóre z materiałów budowlanych – jak kleje do tapet, farby, czy tynki mogą powodować , że jakość powietrza w naszym mieszkaniu czy biurze będzie kiepska.

Również oddziaływanie dużej ilości sprzętów elektronicznych, jakie posiadamy we wnętrzach, jest dla nas niekorzystna. Sprzęty takie jak telewizory, telefony komórkowe, czy inne urządzenia komputerowe wydzielają szkodliwe promieniowanie, które ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Często także wilgotność powietrza, która powinna wynosić we wnętrzach wartość pomiędzy 35 do 65 % nie zawiera się w tym zakresie. Zbyt niska wilgotność powietrza, z jaką mamy do czynienia zwłaszcza w sezonie grzewczym, powoduje podrażnienie błon śluzowych gardła, oczu, nosa. Za duża wilgotność – która wynosi więcej niż 80%, będzie powodowała rozwój pleśni, grzybów.
Zieleń we wnętrzach – co zostało już udowodnione – wpływa pozytywnie na jakość powietrza wokół nas. W jaki sposób rośliny pochłaniają szkodliwe substancje? W czasie fotosyntezy, przez aparaty szparkowe, razem z powietrzem, pobierają wszystkie szkodliwe substancje, które następnie odprowadzają poprzez korzenie, do podłoża. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie liści kwiatów doniczkowych. Zalegający na nich kurz utrudnia wchłanianie szkodliwych substancji. W podłożu, wzbogaconym o pożyteczne mikroorganizmy, szkodliwe i toksyczne substancje zostają rozłożone i zneutralizowane.


Działanie roślin we wnętrzach
Rośliny zielone spełniają wiele istotnych funkcji w przestrzeniach. Niezależnie, czy są to gatunki kwitnące, czy ozdobne z liści, oddziałują pozytywnie nas swoje otoczenie. Jakie działanie mają rośliny na swoje otoczenie?
- rośliny działają jak pochłaniacze szkodliwych substancji, zawartych w powietrzu – metale ciężkie, i inne negatywnie oddziałujące na nasze zdrowie toksyny, często dostają się do powietrza, jakie nas otacza. Rośliny są w stanie zniwelować ich zawartość.
- rośliny produkują tlen – podczas procesu fotosyntezy, skutkiem ubocznym, jest powstanie tlenu. Dlatego rośliny powinny pojawiać się we wnętrzach, gdzie przebywa dużo osób, na przykład w biurach . Ludzie w procesie oddychania wydalają dwutlenek węgla, a rośliny pochłaniają go, w zamian produkując dla nas tlen. Ważne Jest jednak, aby wiedzieć, że w nocy, kiedy nie ma światła, rośliny produkują dwutlenek węgla, więc w sypialni nie powinniśmy ustawiać roślin w donicach. Sprawdzą się tu nieliczne gatunki jak storczyki czy aloesy.
- rośliny w donicach produkują do powietrza fitoncydy, które niszczą bakterie, wirusy czy grzyby. Działają więc jak filtry, dbając o to, aby powietrze w naszym domu czy biurze było czyste i zdrowe.
- powietrze jest wilgotniejsze, w przestrzeniach, gdzie znajdują się rośliny doniczkowe. Rośliny najpierw pochłaniają wilgoć, którą następnie oddają jako parę wodną, wyparowują com przez liście. Powietrze ma więc zdrowy poziom nawilżenia.
- w powietrzu filtrowanym przez rośliny jest większa zawartość jonów ujemnych, co również ma pozytywne oddziaływanie na nasze samopoczucie,
- wiele roślin doniczkowych wydziela przyjemne olejki, które mogą być swoista aromaterapią. Zapach zawarty w liściach, korzeniach, czy kwiatach może pobudzać, łagodzi stres czy nawet mieć działanie lecznicze – w zależności od gatunku rośliny.
- kolor zielony pomaga się zrelaksować, pobudza nas do działania, powoduje radość, czy wzrost sił witalnych. Przestrzenie, gdzie pojawiają się rośliny, są odbierane przez ludzi jako przytulniejsze, milsze, ładniejsze. Zieleń w biurach pomaga się skupić, a także ułatwia trzymanie nerwów na wodzy. Działanie roślin jest uzależnione od ich wygląd – stara sztuka feng shui uważa, iż gatunki roślin o liściach ostrych, kujących – pobudzają, a łagodne, miękkie, okrągłe liście – uspokajają.
- kolor zielony działa kojąco na oczy, pomaga im wypocząć. Jest to ważna cecha zwłaszcza biurach, gdzie ciągła praca przy komputerach między nasze oczy. Negatywnie działa na nie również sztuczne światło – naturalne, zielone listki pomagają zredukować to negatywne oddziaływanie.

Obecna moda na zieleń w przestrzeni spowodowała, iż wykształciło się wiele kierunków i sposobów, jakimi można wprowadzać zieleń do wnętrz. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.
Ogrody wertykalne
Ogrody wertykalne pozwalają na wykorzystanie każdej pionowej przestrzeni na aranżacje z roślin doniczkowych. Jak wyglądają ogrody wertykalne? Najczęściej są to wysokie, pionowe ściany, na których, w specjalnych systemach, posadzone zostały rośliny. Taka ściana wertykalna jest wyposażona w system nawadniania, który dba o kondycję roślin. Ogrody wertykalne sprawdzają się w centrach handlowych, biurach ale też przestrzeniach prywatnych. Zielone ściany mogą być dekoracją, mogą wydzielać jakąś przestrzeń, a dodatkowo pozytywnie wpływać na jakość powietrza w naszym otoczeniu.
Ogrody wertykalne muszą być zakładane przez specjalistów, którzy fachowo dopasują konstrukcje do przestrzeni, w jakiej ma się znaleźć, zaprojektują ją, a także posadzą rośliny i zajmą się ich pielęgnacją.

Roślinne obrazy
Odmianą ścian wertykalnych są żywe obrazy z roślin ozdobnych. Wykorzystuje się tu gatunki podobne do tych z ogrodów pionowych, z tym, iż obrazy mają formę przypominającą obraz w ramie. Mogą mieć ciekawe kształty – najmodniejsze obecnie to mapa świata – są zamocowane w atrakcyjnych ramach, na gotowych do powieszenia na ścianę portalach. Takie obrazy mogą być miniaturowe, lub bardzo duże, dlatego łatwo dopasować je do każdego miejsca i przestrzeni.
Pielęgnacja takich obrazów nie jest kłopotliwa, najczęściej dekoracje te mają również system nawadniania, albo podlewania ich odbywa się poprzez spryskiwanie powierzchni liści wodą. Z pewnością jest to ciekawy sposób na dekorację przestrzeni.
Rośliny w donicach
Rośliny w donicach we wnętrzach nowoczesnych, czy komercyjnych, spełniają zarówno funkcję dekoracji, jak też wiele funkcji pożytecznych, o jakich pisaliśmy wyżej.
Aby donice z roślinnością były piękną dekoracją, musimy zadbać o dobry ich wybór, a także właściwe sadzenie roślin.
Szeroki wybór donic i doniczek gwarantuje, że każdy styl i przestrzeń może zostać uzupełniony donicami, które podkreślą jego design. Do wnętrz nowoczesnych najlepiej sprawdzają się donice z tworzyw trwałych, mało wymagających i pięknych. Donice z tworzyw sztucznych takich jak polipropylen, mogą imitować drewno, beton, albo mieć ciekawe kolory – wykończone zarówno w macie, jak też w połysku. Taki wybór pozwala nam dopasować je do przestrzeni. Popularne są też donice z technorattanu – które są dostępne w wielu kolorach.

Kupując donice na nasze ulubione rośliny, powinniśmy również zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie wyposażenie ich w system nawadniania. Ten mechanizm pozwala nam wyposażyć rośliny w odpowiednią ilość wody, do której mają stały dostęp. System nawadniania powoduje, że możemy ograniczyć podlewanie nawet do jednego na kilka tygodni – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, często podróżujących, czy też do posiadały biur i niezliczonej ilości kwiatów. Donice są bardzo wygodne,a dodatkowo nasze rośliny rosną w nich zdrowo i pięknie wyglądają.
Szukając zwłaszcza dużych donic, musimy pomyśleć o ich mobilności. Pojemniki na rośliny, razem z podłożem i rośliną, mają często ogromną masę – ich przesuwanie, konieczne w czasie sprzątania, albo gdy zechcemy zmienić aranżację przestrzeni, może być trudne. Dlatego, aby zapewnić sobie swobodę aranżacji a także wygodę, kupujmy donice z kółkami. Ten mały drobiazg może znacząco poprawić wygodę użytkowania donic.
Aby sprawić, że nasza przestrzeń zyska niezwykłą dekorację, możemy wybrać doniczki z podświetleniem. Takie pojemniki na rośliny mogą pełnić również funkcję dodatkowego oświetlenia. Donice z podświetleniem doskonale sprawdzą się w hotelach, restauracjach, na tarasie – gdzie będą wyróżniać się w przestrzeni.

Rośliny w słoju – las w słoiku
Rośliny w słoju, lub lasy w słoju, to ciekawy trend, który pojawił się kilka sezonów temu i prężnie się rozwija. Na czym polega? Odporne i wolno rosnące gatunki sadzi się w dużych słojach, które po posadzeniu roślin, pozostają szczelnie zamknięte. We wnętrzu słoja wytwarza się układ zamknięty – w pełni niezależny i samowystarczalny. Zaletą ogrodów w słoju są ich małe wymagania – właściwie tylko po posadzeniu rośliny będą wymagały doglądania. Kiedy już się przyjmą, ogród staje się niezależny. Jest to bardzo ciekawa dekoracja przestrzeni – możemy wykorzystywać ją w biurze, salonie, sypialni. Ciekawy wygląd będzie miłą odskocznią dla naszych oczu, i z pewnością zaskoczy gości.

Jakie rośliny są najlepsze do wnętrz?
Nazwa rośliny |
Wygląd |
Wymagania |
Działanie |
paprotka Nefrolepis | atrakcyjne, jasno zielone pióropusze z liści pierzaście złożonych, | wymaga wilgotnego powietrza, oraz regularnego podlewania, nie lubi przesuszania, stanowisko półcieniste lub nawet cieniste, słońce rozproszone, najlepiej podlewać ją poprzez zraszanie, | neutralizuje szkodliwe chemiczne substancje, nawilża powietrze, wzbogaca je w jony ujemne |
bluszcz | błyszczące, ciemnozielone liście, gęsto ułożone na długich pędach, | stanowisko półcieniste | bluszcz rozkłada chemiczne substancje zawarte w powietrzu, neutralizuje je, a także jego wygląd pobudza aktywność umysłową, |
sansewieria | sztywne, walcowate, ostre liście, strzeliste i bardzo skórzane, w kolorze ciemnozielonym, często z przebarwieniami poprzecznymi | bardzo odporna na suszę, doskonała do biura i przestrzeni komercyjnych, nie lubi zbyt dużej wilgoci, zalewania, | pobudza, |
skrzydłokwiat | liście jajowate, ostro zakończone, kwiaty białe, złożone z żółtego pręcika i białego kwiatu, | stanowisko słoneczne i półcieniste, lubi regularne podlewanie | nawilża powietrze, neutralizuje większość chemicznych, szkodliwych substancji, |
zielistka | lancetowate listki, najczęściej jasno obrzeżone, w kolorze jasnej zieleni, tworzy obszerne i zwiewne pióropusze | mało wymagająca roślina, która lubi stanowisko półcieniste, | oczyszcza powietrze, nawilża, jest ładnym akcentem dekoracyjnym, pobudza do działania, |
diffenbachia | jajowate liście, w kolorze jasno zielonym, seledynowym z ciemnym brzegiem, tworzą gęste grupy, | stanowiska ze światłem rozproszonym a odmiany pstrokate stanowiska słoneczne, nawożenie w sezonie wiosenno letnim, lubi regularne, częste podlewanie, które trzeba ograniczyć na zimę, | nawilża powietrze, ujemnie jonizuje, neutralizuje szkodliwe substancje, |
ficus Benjamina | jest to duży krzew, liście drobne, jajowato lancetowate, często nakrapiane lub ciekawie obrzeżone, | stanowisko jasne, ze światłem rozproszonym, podłoże przepuszczalne, fikus lubi regularne podlewanie, nie lubi przeciągów oraz przenoszenia, zmiany stanowiska, | doskonale oczyszcza powietrze, z formaldehydów i innych chemicznych, trujących toksyn, niweluje również szkodliwe promieniowanie pochodzące z urządzeń elektrycznych, |
aloes | tworzy rozety skórzastych, mięsistych liści, które są zaopatrzone w małe kolce, | stanowisko jasne, słoneczne, gleba gliniasto-piaszczysta, w lecie możemy wystawiać go na zewnątrz, nie lubi przelewania, jest odporny na suszę | doskonały kwiat do sypialni, oczyszcza powietrze, nawilża, oraz usuwa z niego chorobotwórcze bakterie i wirusy, |
szeflera | liście pierzasto złożone, tworzą atrakcyjne parasole, które są powcinane, często brzeg liścia jest obrysowany jasną lub żółtą kreską, | stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna, wymaga nawożenia na wiosnę, oraz regularnego podlewania, | reguluje wilgotność powietrza w mieszkaniu, ujemnie jonizuje, a także neutralizuje toksyny i usuwa bakterie, |
Rośliny doniczkowe to doskonały sposób na poprawę komfortu życia – czy to w przestrzeniach wnętrz prywatnych,czy też komercyjnych. Niezależnie w jakiej formie – zielonych ścian, obrazów, czy tradycyjnie w donicach, rośliny te będą pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie i jakość powietrza.
Autor : Ogrodolandia, inż.arch.kraj. Marta Fiuk