Pędraki w trawniku. Jak się ich pozbyć?

Jeśli na waszej działce, czy w waszym ogrodzie pojawiły się pędraki, to znaczy, że nie zadbaliście o glebę. Jak pozbyć się pędraków, albo co zrobić, aby w ogóle ich nie mieć?

Jak rozpoznać, czy w naszym trawniku żerują pędraki?

IMG_3304-300x169 Pędraki w trawniku. Jak się ich pozbyć?
Trawa wydaje się zamierać, jest sucha i bardzo rzadka
IMG_3306-300x169 Pędraki w trawniku. Jak się ich pozbyć?
Darń można ściągać całymi płatami, a pod spodem widać małe korytarze

Pędraki to larwy chrabąszcza majowego, który przylatuje do nas w maju i szuka miejsca, w którym będzie mógł złożyć jaja. Jego ulubione środowisko jest ciepłe i suche. Więc jeśli nie podlewacie waszych ogrodów wystarczająco często, to możecie mieć problem.

IMG_3039-1024x768 Pędraki w trawniku. Jak się ich pozbyć?
Tuż pod powierzchnią kryją się małe szkodniki, pędraki, które żywią się korzeniami trawy

Chrabąszcz składa wiele jaj i w zasadzie przez cztery lata wykluwają się z nich pędraki. Można je znaleźć nawet metr pod ziemią. Im głębiej, tym krótszy okres rozwoju pędraka. Czwarty rok jest rokiem przepoczwarczenia.

Dowiedz się więcej: Jak czyścić narzędzia ogrodnicze?

Jak się pozbyć pędraków? Trzeba użyć odpowiednich środków. W naszym sklepie mamy „P-Drakol”. Można go używać dopóki na zewnątrz są dodatnie temperatury.  Preparat stosujemy w formie oprysku opryskiwaczem lub przy użyciu konewki, rozprowadzając go równomiernie po powierzchni gleby. Po zastosowaniu zalecane jest wymieszanie preparatu z glebą, np. poprzez przekopanie i zagrabienie. W przypadku założonego już trawnika po oprysku podlać intensywnie wodą, co umożliwi przedostanie się preparatu w strefę korzeniową. Po zastosowaniu środka można jeszcze wykonać dosiewkę trawnika na jesieni , aby odbudować zniszczony trawnik.

drakol1 Pędraki w trawniku. Jak się ich pozbyć?
Środek biologiczny, eliminujące pędraki – P-Drakol

A jak już je zwalczymy, to należy dobrze podlewać ziemię. Ona jest wtedy chłodniejsza i już nie tak atrakcyjna dla chrabąszcza majowego. Dlatego pamiętajmy o stałej pielęgnacji naszych trawników.

Pędraki to szkodniki. Mogą zniszczyć wasze drzewa, wasz trawnik. Dlatego lepiej ich do siebie nie zapraszać

Autor: Grzegorz Majda

Tekst: Kamila

Zdjęcia: Michalina Trempała