Zakładanie warzywnika. Jak sadzić ekologicznie

Warzywniak to sklep, a warzywnik to miejsce, w którym rosną warzywa. I my pokażemy Wam, jak taki warzywnik sobie założyć, aby potem jeść z niego własne, zdrowe warzywa. Jeśli kwiecień jest zimny, to maj jest również idealnym miesiącem na wysiew warzyw do gruntu.

Kiedy należy skopać ziemię pod warzywa?

Jesienią. Najpierw posypujemy ziemię obornikiem granulowanym, następnie przekopujemy – głęboko i dokładnie. Jeśli jednak dopiero wiosną zdecydowaliśmy się na stworzenie warzywnika, to i tak trzeba zacząć od przekopania i nawożenia gleby. Lepiej jednak użyć kompostu, który zadziała szybciej. Obornik potrzebuje więcej czasu.

Jak przygotować glebę?

Jeśli ktoś ma ziemię suchą i piaszczystą, niezbitą, może do niej dodać glinkę do sadzenia. Można to zrobić tuż przed sadzeniem, albo w momencie, gdy zakopuje się rowki z nasionami. Ziemię zbyt zbitą, można rozpulchnić torfem odkwaszonym.

4a117a8e43b1034a08fc1598d05b34e2-1024x989 Zakładanie warzywnika. Jak sadzić ekologicznie
Dolomit – wapno z magnezem, które odkwasza ziemię i zapewnia obfite plony

Wiosną nawozimy po raz kolejny

Najbardziej polecamy kompost własnej roboty albo kompost granulowany, a do tego mączkę bazaltową. Ale również gnojówkę z pokrzyw czy biohumus. W naszym sklepie mamy duży wybór ekologicznych nawozów.

Jak nawozić? Zobacz nasz kalendarz nawożenia

Wapno nie tylko odkwasza glebę, ale również ją odgrzybia i uwalnia wszystkie składniki pokarmowe. Ma odczyn zasadowy, a tego grzyby bardzo nie lubią. Gleba z odczynem bliskim obojętnego, albo lekko zasadowym będzie idealna dla warzyw, a dla grzybów nie do zniesienia . I o to chodzi.

Za zasadową ziemię pięknie podziękuje nam kapusta. Ziemniaki i pomidory lubią odczyn troszkę kwaśny. Ale i tak wszystkie warzywa potrzebują wapna, bo na kwaśnej ziemi nic nam nie urośnie.

Sadzenie cebuli i czosnku

Czosnek sadzimy w listopadzie albo na początku wiosny. Do ziemi wkładamy dość głęboko zdrowe ząbki czosnku, w odległości 15 centymetrów od siebie. Zwracajmy uwagę na to, aby nie sadzić czosnku w miejscu, w którym wcześniej rosły warzywa cebulowe, warzywa korzeniowe czy ziemniaki.

Cebulę również sadzimy jesienią albo wiosną. Cebulki wciskamy w ziemię, co 5-8 centymetrów, nie za głęboko – tak, żeby było je widać. Cebule posadzone zbyt głęboko będą miały duży szczypior, ale mały korzeń. Głębiej sadzimy odpowiednie odmiany cebuli przed zimą.

Sianie rzodkiewki

rzodkiewka-zielone-pogotowie-1-200x300 Zakładanie warzywnika. Jak sadzić ekologicznie
Może rzodkiewka na taśmie? Tak łatwego wysiewu się nie spodziewasz

Na jednej grządce sadzimy nasiona cebuli i rzodkiewkę oraz rzodkiewkę z koprem. Jest to tzw. uprawa służenna. Rzodkiewkę wyrwiemy, a cebula i koper zostaną. Rzodkiewka będzie wskazywać, że jest tam coś jeszcze posiane.

Kiedy siać do gruntu?

Nasionka dobrze przed wysiewem zaprawić. W naszym sklepie znajdziesz naturalną mączkę bazaltową, która świetnie zaprawia nasiona. Alternatywą jest stosowanie popiołu drzewnego.

  • Marzec/kwiecień – nasiona cebuli zwyczajnej, koper, marchew, pietruszkę korzeniową, rzodkiewki, bób, groch, cebulę, pasternak, pietruszkę korzeniową, por, szpinak
  • Kwiecień/Maj – arbuzy, buraki, cykorię, dynię, fasolę, fasolkę szparagową, kabaczki, kapustę, brukselkę, kukurydzę,
  • Maj/czerwiec – ogórki, rukolę, arbuzy, melony, cukinię.

Od kwietnia do lipca do gruntu można również wysiewać zioła. Na przykład mieszankę ziół dostępną w naszym sklepie: zielonepogotowie.pl. Warto mieć też u siebie miętę, która swym zapachem odstrasza szkodniki, a nam posłuży jako dodatek, choćby do deserów czy herbaty. Naszymi faworytami są też: czosnek niedźwiedzi, którego właściwości zdrowotne zostały potwierdzone naukowo oraz stewia – słodzik słodszy niż cukier.

Wysadzanie rozsad

Kupując rozsady zwróćmy uwagę na to, czy ich korzenie są białe. Bryła korzeniowa nie powinna się rozpadać. Żółte liście są nie do zaakceptowania.

W czym maczać korzonki młodych roślin, żeby nie zostały od razu zaatakowane przez turkucie i inne szkodniki?

Tylko z rozsady uprawiamy: pomidory, kapustę, kalafiory, paprykę, selery, pora, kalarepy…

Rozsady jarmużu, sałaty, kalarepy i kapusty sadzimy dosyć rzadko – w 30-centymetrowej odległości od siebie.

Rośliny sadzimy w mokrej ziemi, ale bezpośrednio po sadzeniu nie podlewamy ich. Szczególnie nie robimy tego pomidorom. Czytaj więcej: Sadzenie pomidorów pod osłonami.