Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Jakiej ziemi potrzebują rośliny cebulowe? Czy lubią dużo nawozu? Jak często je podlewać? Kupić cebulki to nie sztuka, ale jak o nie dbać?

Przede wszystkim, po zakupie starajmy się jak najszybciej wsadzić cebule do ziemi, ale żeby to zrobić, podłoże pod nasadzenia warto przygotować sobie wcześniej – odchwaścić je, przekopać, dać nawozu organicznego, a na koniec teren wyrównać.

Większość kwiatów lubi glebę żyzną, dobrej klasy, niezbyt gliniastą, a już na pewno niezbyt piaszczystą. Z nawozami bywa różnie – można zastosować azofoskę raz czy dwa, ale większość cebul nie lubi być przenawożona. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że kwiaty lubią nawozy mineralne, wtedy piękniej kwitną. Na przykład, hiacynty, lubią być dobrze nawiezione. Na początku wiosny warto je podsypać saletrą amonową.

cebule-kwiatowe Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Jakie stanowisko dla kwiatów cebulowych?

Słoneczne, ewentualnie półcień. I w zasadzie tak jest przy wszystkich cebulach, chociaż wiadomo, że słońce i regularne podlewanie dają najlepsze efekty w postaci pięknych kwiatów. Jeśli do tego rośliny mają osłonę przed silnym wiatrem – nawet w postaci drzew i krzewów – to jest idealnie.

Jak sadzić?

Na głębokości równej wysokości trzech cebulek. Aby ułatwić sobie pracę, można zastosować sadzarkę do cebulek.

Jednak najważniejsze jest, aby sadzić wiele cebul obok siebie i tworzyć dywany kwiatowe. Dopiero wtedy będzie naprawdę pięknie.

W ofercie naszego sklepu: zielonepogotowie.pl sprzedajemy kilka cebul w jednym opakowaniu.

Kiedy wykopywać cebule?

Co dwa, trzy lata, gdy przekwitną i liście zaczną usychać. Przechowuje się je do jesieni w suchych, przewiewnych miejscach, rozdziela cebulki przybyszowe i jesienią wsadza ponownie do ziemi.

Po wykopaniu zaprawia się cebulki mączką bazaltową lub popiołem drzewnym. Obie substancje zapobiegają rozwojowi chorób oraz odstraszają szkodniki.