Sposoby na nicienie i szkodniki glebowe
Nicienie są tak małe, że trudno dostrzec je gołym okiem. Widać jedynie efekty ich żerowania – osłabiony system korzeniowy roślin ozdobnych i jadalnych, karłowate, zdeformowane liście, w efekcie gorsze albo żadne plony oraz słabe kwitnienie. Nie wiedząc, co szkodzi roślinom, warto stosować naturalną ochronę.
Nicienie zwiększają swoją populację, gdy mają sprzyjające do tego warunki: wilgoć, zaniedbaną, nieodżywioną ziemię, brak różnorodności, brak płodozmianu.

Pamiętaj jednak o jednej rzeczy – nicienie dzieli się na te pożyteczne i te, które szkodzą, niszczą, zjadają nasze plony. Nie warto stosować chemii, bo wtedy niszczysz wszystko – zarówno to, co dobre, jak i to, co szkodzi.
Co robić, aby pozbyć się nicieni?
Po pierwsze, dbaj o płodozmian, nawoź glebę, grab, spulchniaj. Nicienie mogą atakować zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne, a więc przycinanie i odżywianie ich jest koniecznością.
Po drugie, siej aksamitki. Aksamitki to kwiatki, których korzenie wydzielają biobójczy alfa-tertienyl. Najpierw zwabiają do siebie szkodniki swym zapachem, a gdy te skosztują trochę korzenia – zatruwają się. Sprytne, naturalne i w 100 procentach ekologiczne rozwiązanie.
Wykorzystuj naturalne preparaty, w których składzie są pożyteczne bakterie zwalczające wiele szkodników glebowych. Stosować można je wszędzie – zarówno na trawniku, jak i w warzywniku. Skutecznym sposobem będzie stosowanie wrotyczu.
Co zyskujesz stosując preparaty typu Wrotycz Ekstrakt?
Eliminujesz pędraki, drutowce, nicienie i inne szkodniki glebowe, przenoszące choroby wirusowe i szkodliwe patogeny. Poprawiasz jakość owoców i plonowanie, a jednocześnie zmniejszasz ilość chemicznych środków ochrony roślin.
Stosuj gnojówki
Świetnie sprawdzi się tutaj gnojówka z wrotyczu, ale preparaty na bazie pokrzywy również są w stanie odstraszyć szkodniki i uodpornić na choroby grzybowe.
Zdjęcie: pixabay MrGajowy3
Proszę o radę. Zrobiłam dzisiaj wertykulację. Powinnam najpierw spryskać trawę p-drakol czy posypać nawozem? Jaki powinien być odstęp między tymi dwoma zabiegami? Dziękuje z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
Jedno drugiemu nie przeszkadza. najważniejsze, żeby po rozsypaniu podlać, o ile nie pada
Czy p-drakol może być stosowany na wysiane warzywa, np. marchewkę?
przed wysiewem, przed sadzeniem, po wertykulacji