Kopczykowanie róż zimą. Ochrona roślin przed mrozem
Róże pnące i wielkokwiatowe zabezpieczamy przed przymrozkami, gdy zaczynają gubić liście. Jest to mniej więcej w połowie listopada, gdy pojawią się pierwsze minusowe temperatury. Jakie jeszcze rośliny kopczykujemy?
Kopczykowanie roślin polega na usypaniu ziemi wokół pędów roślin w celu zabezpieczenia ich przed przymrozkiem. Ziemia stanowi warstwę ochronną. Do tego podlana = wilgotna ziemia jest najlepszą ochroną roślin przed mrozem i suszą mrozową.
Do kopczykowania można użyć ziemi, w której rosną rośliny, ziemi kompostowej albo odkwaszonego torfu. Można też te podłoża wymieszać, dodać trochę piasku. Piasek sprawia, że ziemia lepiej trzyma wodę.
Kopczykujemy odmiany wrażliwe róż, jak:
- roże wielkokwiatowe
- róże pnące
Inne rośliny:
- piwonie
- hortensje ogrodowe
- hibiskusy
- budleje Dawida
- młode magnolie
- młode rośliny posadzone w październiku, które mogły nie zdążyć się ukorzenić
- chryzantemy wysadzone niedawno z doniczek
Kopczykowanie to nie tylko ochrona przed mrozem, ale także przed światłem – kopczykuje się ziemniaki, aby chronić je przed światłem, które powoduje, że bulwy zielenieją, przez co stają się trujące.
Aby jeszcze lepiej chronić róże, a przy okazji je dokarmić, jesienią dajemy im obornik.
Obornik pod róże
Najlepszym nawozem dla róż jest obornik. Jeśli nie mamy świeżego, to nic nie szkodzi. Najlepiej użyć obornik granulowany. Rozsypujemy go równomiernie wokół korony krzewu i mieszamy delikatnie z górną warstwą ziemia.
Jakie róże trzeba chronić przed przymrozkami?
Najbardziej chronimy róże wielkokwiatowe.
Róże pnące najlepiej osłaniać – białą agrowłókniną albo białym parawanem.
Niektóre odmiany róż wielokwiatowych też są wrażliwe na przymrozki, trzeba sprawdzać informacje przy zakupie krzewu.
Róż okrywowych, parkowych, pomarszczonych nie chronimy. Są to odmiany odporne.
Sprawdź, czy prawidłowo sadzisz róże
Najczęściej tracimy róże zimą przez to, że je źle posadziliśmy.
Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
- Podlewanie – najważniejszy zabieg jesienny – porządne podlanie całego ogrodu. Wilgotna ziemia, gdy zamarznie nie rozsadzi korzeni roślin. To sucha zmarznięta ziemia zagraża korzeniom.
- Kopczykowanie – o którym mowiliśmy wyżej.
- Parawany – muszą być jasne, żeby odbijać słońce.
- Białe kaptury z białej agrowłókniny – owijasz nimi koronę krzewu albo młodego drzewka, na dole delikatnie związujesz.
- Biowłóknina z owczej wełny, którą wykładasz na podłożu. Możesz też owinąć pnie młodych drzewek owocowych włókniną okrywową z wełny owczej.
- Ściółkowanie – gałązkami – szczególnie polecamy gałązki z drzewek iglastych, liśćmi – najlepiej dębu albo orzecha włoskiego, torfem odkwaszonym.
- Chochoły ze słomy – stary sposób, ale przynajmniej ekologiczny. Dziś słomę można zastąpić matami z owczej wełny.

Liście ochroną przed mrozem
Nie ma sensu wyrzucać liści, lepiej wykorzystać je do okrywania roślin. Nie dość, że ochronią przed przymrozkami, to jeszcze będą stanowić dobry nawóz. Jeśli zbieranie liści to dla ciebie dużo pracy, wiedz, że na rynku pojawia się coraz więcej zbieraczy do liści. Na przykład, firma Gardena ma taki zbieracz do liści w swojej ofercie. Urządzenie posiada system szczotek, które zbierają liście, gdy ty prowadzisz zbierak przed siebie. Same plusy – ty chodzisz dla zdrowia, a liście same wpadają do worka, nawet nie musisz się nachylać.
Patron wpisu na blogu
Patronem tego wpisu jest marka Gardena znana z wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych. Marka Gardena pomaga nam w rozwoju naszej aplikacji Plantis Zielone Pogotowie. Dzięki tej współpracy aplikacja może dalej się rozwijać, dodawać kolejne funkcjonalności, treści, ulepszenia etc. Zaloguj się w naszej aplikacji, korzystaj z porad, z planów upraw. Bądźmy w stałym kontakcie!