Uprawa melona w Polsce. Czy to się uda?
Uda się, ale… Melony lubią wysoką temperaturą i bardzo żyzną glebę. Tak jak wszystkie dyniowate lubią ziemię kompostową lub nawożoną obornikiem. Sadzi się je do gruntu w drugiej połowie maja. Wcześniej trzeba je wysiać na rozsadę.
Rozsadę z melona przygotowuje się w kwietniu siejąc po 2-3 nasiona do pojedynczych doniczek o średnicy 8 cm. Należy im stworzyć odpowiednie warunki:
- Ciepło – 20-24oC.
- Słoneczne/jasne stanowisko.
- Wilgotność – nasiona siejemy w wilgotnej ziemi wymieszanej z perlitem. Podlewamy albo zraszamy codziennie, przykrywamy wszystko przeźroczystą pokrywą. Jak przy każdej rozsadzie – dbamy o to, by było ciepło, wilgotno, ale też, aby był przepływ powietrza. Rozsady trzeba wietrzyć.
Melony sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja. Najlepiej stworzyć im jakąś osłonę, którą będzie można ściągać w ciepłe, bezdeszczowe dni.
Stanowisko dla melona
Słoneczne. Melony muszą mieć zapewnioną temperaturę od 18 do 24 stopni. Poniżej 12 stopni Celsjusza melon przestaje się rozwijać. Następuje zahamowanie jego wzrostu.

Rozstaw sadzenia melona
Przynajmniej metr na metr. Melony – podobnie jak dynie, arbuzy potrzebują przestrzeni, dobrze im również dać podporę. Jeśli posadzisz któreś z tych owoców obok kompostownika – co jest dobrym pomysłem, gdyż będzie tam już żyzne podłoże.
Płodozmian przy melonach
W przypadku wszystkich roślin płodozmian jest konieczny, ale w przypadku melona jest to szczególnie ważne, gdyż sadzenie go w tym samym miejscu rok po roku powoduje, że melony chorują.
Co roku sadzimy melona na innym stanowisk, dopiero po około 5 latach może wrócić w to samo miejsce.
Mikroklimat dla melona
Melon i arbuz najlepiej czują się w ciepełku, a to w Polsce nie zawsze jest takie pewne. Szczególnie, jeśli chcielibyśmy uprawiać melony w gruncie. Warto więc zainwestować w tunel albo w szklarnię. Może się tu również przydać niski tunel foliowy.
Stwórz melonowi takie miejsce, gdzie nie dopadną go wahania temperatury. Pamiętaj, że jest to owoc południowy.
Idealnym rozwiązaniem będzie odkrywanie go w dzień, a przykrywanie w nocy i gdy w dzień robi się chłodniej.
Podlewanie melona
Melony trzeba podlewać obficie, szczególnie w czasie zawiązywania się owoców. Podlewanie ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzrostu owoców.
Kiedy melon jest dojrzały?
Kiedy zaczyna pachnieć, a jego skórka delikatnie pęka i pojawia się brązowy ogonek. Co ważne – ten ogonek należy odciąć – delikatnie, aby nie uszkodzić melona.
Zdjęcie: Agnieszka z Forest_Studio

Patron wpisu na blogu
Patronem tego wpisu jest marka Gardena znana z wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych. Marka Gardena pomaga nam w rozwoju naszej aplikacji Plantis Zielone Pogotowie. Dzięki tej współpracy aplikacja będzie mogła dalej się rozwijać, będziemy dodawać kolejne funkcjonalności, treści, ulepszenia etc. Zaloguj się w naszej aplikacji, korzystaj z porad, z planów upraw. Bądźmy w stałym kontakcie.