Sposób na chwasty w warzywach, truskawkach, kwiatach
Chwasty – odwieczny problem w ogródku – wyrosną w warzywniku, w truskawkach, na rabatach. Można jednak chwastom zapobiegać i to w sposób zupełnie nieszkodliwy. Stosując biowłókninę z owczej wełny. Jest to alternatywa dla agrowłókniny z tworzywa sztucznego.
Dlaczego lepiej stosować biowłókninę?
Bo jest bio! Wykonana z naturalnego składnika – z owczej wełny, która nie dość, że chroni – przed chwastami, przed zimnem, utratą wody, to jeszcze na dodatek nawozi, a na koniec rozkłada się, zostawiając ziemię żyzną i zdrową. Ideał.
Biowłóknina z owczej wełny na chwasty
Rozłóż ją na wcześniej przygotowanym podłożu pod nasadzenia czy wysiewy, zrób otwory w miejscach, gdzie będą rosnąć roślinki i tyle. Mogą to być nacięcia podłużne – pod rowki do wysiewu np. marchewki. Albo nacięcia pod gotowe sadzonki.
Biowłóknina zahamuje wzrost chwastów, możesz ją podlewać, nie musisz stosować już żadnego dodatkowego nawozu.
Możesz ją rozłożyć:
- na grządkach – z pietruszką, marchewką, burakami – w zasadzie cały warzywnik można budować na biowłókninie, wówczas odejdzie problem z plewieniem i nawożeniem.
- na plantacji truskawek – czyste truskawki prosto z krzewu smakują najlepiej, a do tego będą większe i słodsze, gdyż nie będą mieć konkurencji w postaci chwastów.
- wokół młodych drzewek owocowych – jak wiadomo wokół młodych drzewek musi być czysto, nie może tam rosnąć ani trawa, ani tym bardziej chwasty
- w donicach – problem chwastów i suchego podłoża będzie rozwiązany. Po wsadzeniu roślinki do ziemi zastosuj nawóz długodziałający
- w szklarni, w tunelu – wełna owcza stanowi dobrą izolację, a do tego nawozi.
- na grządce podwyższonej – przede wszystkim dla utrzymania lepszej wilgotności. Uprawy prowadzone w grządkach podwyższonych trzeba podlewać częściej, dzięki wełnie woda tak szybko nie odparuje

W donicy możesz zastosować gotowe dyski z owczej wełny, możesz też wyciąć kółka z większej maty – te w naszym sklepie mają 3 m2.
Ochrona przed ślimakami
Dzięki swojej ostrej strukturze, wełna owcza stanowi naturalną ochronę przed ślimakami i innymi szkodnikami, które lubią podgryzać nasze uprawy.
Biowłóknina na chłody
Rośliny ciepłolubne, jak pomidory, papryki, bakłażany, melony, arbuzy, cukinie… podziękują Ci za zastosowanie biowłókniny z owczej wełny nie tylko ze względu na ochronę przed chwastami, ale również dlatego, że owcza wełna ociepli podłoże. Nasiona będą lepiej kiełkować i wiosenne przymrozki nie będą im straszne.
Wełna owcza to nawóz
W wełnie znajduje się cała gama związków mineralnych, które powoli i systematycznie uwalniają się do gleby. Jest tam azot (w formie najlepiej przyswajalnej), fosfor, potas, wapń, magnez.
Wełna to czysty nawóz organiczny dlatego ziemia po jej rozkładzie jest bogata w próchnicę.
Czy stosując biowłókninę potrzeba stosować jeszcze dodatkowe nawozy? Nie. Biowłóknina z owczej wełny jest nawozem samym w sobie. Przed rozłożeniem biowłókniny, można podłoże posypać nawozem wieloskładnikowym.
Jak przygotować podłoże pod biowłókninę?
Dokładnie tak samo, jakby tej włókniny nie miało tam być. Przekop, oczyść z chwastów. Jeśli trzeba dodaj kompostu, torfu odkwaszonego, posyp Azofoską. Rowki i nacięcia w biowłókninie najlepiej robić już po rozłożeniu jej na ziemi.
Na chwasty i na poprawę wilgotności
Dzięki stosowaniu ściółkowania – bo tym właśnie jest stosowanie biowłókniny – poprawiamy wilgotność podłoża. Biowłóknia to lek na suszę – gdy nie pada, a słońce mocno świeci, ona nie pozwala wodzie tak szybko odparować.
Zdjęcie: Poltops, zdjęcie producenta