Grządki w szklarni. Uprawa pod osłoną – Zielone Porady 55
Czy da się pod jednym dachem uprawiać pomidory, papryki, bakłażany, a na to jeszcze ogórki? Jak te wszystkie rośliny ze sobą pogodzić? Zdradzamy sekret – kluczem do sukcesu jest podłoże.
Załóżmy, że chcesz mieć bakłażany, pomidory i ogórki w jednym tunelu czy szklarni. Podziel przestrzeń na trzy części, największą przeznacz na bakłażany – niech będzie to koło ogórków, które lubią ciepło, ale niekoniecznie potrzebują słońca, natomiast pomidory posadź w przeciwnym rzędzie, gdyż wymagają one znacznie mniej podlewania niż ogórki, za to są tak samo żarłoczne jak bakłażany.
Sukces upraw w tunelu zależeć będzie od kilku czynników:
- od jakości podłoża. MUSI to być żyzna ziemia, najlepiej co roku wymieniana,
- płodozmianu – każdego roku należy rośliny zamieniać miejscami,
- od zachowania odpowiednich odległości, które łatwo wytyczyć stawiając, na przykład, deski albo niewielkie murki na wysokość jednej, dwóch cegieł.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu:
Jak przygotować podłoże w szklarni?
Potrzebna będzie ziemia kompostowa. Musisz zrobić wszystko, aby uzyskać ziemię żyzną, przepuszczalną, oddychającą. Kompost zrobisz samodzielnie.
Jeśli jednak nie masz możliwości ani czasu, by robić kompost (chociaż wykopanie dziury w ziemi i wrzucanie do niej resztek roślinnych nie jest zbyt pracochłonne, a zaoszczędzi Ci kłopotu ze śmieciami bio), to zainwestuj w kompost granulowany.
Dalsze etapy tworzenia podłoża w szklarni (ale też w grządkach podwyższonych):
- Kompost.
- Obornik granulowany (kilka garści w zależności od powierzchni).
- Azofoska albo inny nawóz wieloskładnikowy.
Dziękuję;)