Sprawdzone sposoby na mszyce
Są różne rodzaje mszycy – jedne mają skrzydła, inne nie latają, ale wszystkie – niezależnie od tego, jaki gatunek roślin sobie upatrzyły – wysysają z rośliny soki, a to powoduje najgorsze – rośliny marnieją, a jeśli nic nie zrobimy – to umierają.
Mszyc nie mają ci, którzy mają w ogródku dużo biedronek. Tylko że nie zawsze te biedronki się pojawiają. Wtedy trzeba sięgnąć po coś awaryjnie, natychmiast i pojawia się pytanie: co stosuje się na mszyce?
Preparaty naturalne na mszyce
Żółte wstążeczki na mszyce
Żółty kolor przyciąga biedronki, a te znane są od wieków z tego, że żywią się mszycą. Dorosły osobnik zjada około 60 mszyc dziennie, ale za to dziecko biedronki – mała larwa – zjada ich już 600. Właśnie dlatego warto zawieszać żółte wstążeczki już w kwietniu. Niestety, wiąże się to również z przybyciem biedronki azjatyckiej (którą zresztą sprowadzono z Azji w XIX wieku, by pomogła ochronić uprawy rolne przed mszycą). Biedronka azjatycka jest trochę niebezpieczna, jej ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną, a nawet zapalenie spojówek.
Biedronki pomogą, ale czasami inwazja mszycy jest ogromna, a bywa też, że zaskakująca. Wtedy możemy sięgnąć po całą gamę naturalnych preparatów. Zwalczą one nie tylko mszyce, ale również inne szkodniki.
Spruzit od Target

Spruzit zawiera dwie substancje czynne, obie są pochodzenia naturalnego:
- pyretryny – działają paraliżująco na szkodniki, które następnie giną
- olej rzepakowy – unieruchamia szkodniki i nie pozwala im dalej żerować
Pomoże pozbyć się nie tylko mszycy, unieruchamia również:
- mszyce, miseczniki, wełnowce, przędziorki, stadia larwalne szkodników gryzących i wciornastki.
Spruzit stosuje się tylko w formie oprysku i nie można jego resztek wylewać do wody.
Rośliny jadalne można nim spryskać 2 razy w sezonie, rośliny ozdobne – 8 razy. Zachowując 7 dni odstępu.
Agrocover na szkodniki
Kolejny naturalny preparat, który przyda się na mszyce. Tym razem mamy tu olej rydzowy. Tworzy on na powierzchni rośliny powłokę, która uniemożliwia żerowanie nie tylko mszycom, ale również:
- przędziorkom,
- misecznikom,
- mączlikom,
- wciornastkom,
- miodówkom,
- czerwcom i innym szkodnikom
Coś mocniejszego na mszyce
Mospilan 20 SP
Mospilan to ostatnia deska ratunku. Polecamy go przede wszystkim do walki z ćmą bukszpanową, ale może okazać się też potrzebny przy naprawdę dużej inwazji mszycy.
Rozpuszcza się go w wodzie i stosuje w formie oprysków. Nie tylko na rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, ale też na bukszpan oraz warzywa. Przeciwdziała szkodnikom takim jak:
- mączlik szklarniowy,
- wciorniastek tytanowiec,
- ciorniastek zachodni,
- miniarki,
- mszyce,
- zmieniki,
- czerwce
- stonka
- owocówka
- opuchlaki
- ćma bukszpanowa
Mospilan 20 SP to środek chemiczny zawierający 20% acetamiprydu. Lepiej stosować go po przekwitnięciu drzew owocowych, chociaż według badań – jeśli stosuje się go wieczorem – nie szkodzi owadom pożytecznym.
Rady użytkowników aplikacji Plantis
Jeśli jeszcze jej nie masz, to wiedz, że wiele tracisz. W aplikacji Plantis również znajdziesz wiele porad, i to nie tylko naszych. Tutaj znajdziesz wpis o walce z mszycami pana Tomasza, naprawdę go polecamy.
Witam,
U mnie sprawdził się ocet z wodą, 10ml octu na 1l wody. Opryskiwałem 3 razy co 2 dni.