Co siejemy i sadzimy zimą. Uprawa ozima
Gdy ziemia jest zimna, nic w niej nie wykiełkuje. I dlatego teraz można wsadzić do niej nasiona, które się w tej ziemi zahartują, napęcznieją, a wiosną wcześnie wykiełkują. Teraz też jest dobry czas, by posadzić cebulę i czosnek. Zimą można się również zabrać za wysiew łąki kwietnej oraz stratyfikację nasion lawendy.
Uprawa ozima dotyczy: marchwi, pietruszki, szpinaku, cebuli ozimej, czosnku ozimego, roszponki i kopru. Wszystkie te rośliny można siać teraz w gruncie.
W listopadzie można też zacząć wysiewać lawendę.
Listopad to także jeszcze dobry moment na sadzenie cebul kwiatowych.
Można też w tym czasie posiać łąkę kwietną – o ile mamy gotowe podłoże.
Cebula ozima – kiedy i jak sadzimy
Cebulę zimą sadzimy, gdy jest już naprawdę chłodno – kiedyś można to było robić w październiku, ale teraz lepszy jest listopad. Na południowym zachodzie kraju niektórzy sadzą cebule i czosnek nawet w grudniu.
Cebulę tę sadzimy głębiej niż tę wiosenną. Chodzi o to, by nie przemarzła. Ziemia przemarza tylko w górnej warstwie, im głębiej, tym cieplej – choćby dlatego warto przechowywać warzywa korzeniowe w głębokim dole i przysypać je piaskiem.
Głębokość: minimum 5 cm
Odległość między cebulkami: 6-8 cm
Ziemia powinna być przed sadzeniem oczyszczona. Najlepiej sadzić cebule w kompoście. Jeśli zima ma być sroga – czyli od -10oC w dół – to wtedy okrywamy takie cebule warstwo torfu odkwaszonego albo biowłókniną albo słomą.
Cebula nie lubi kwaśnej ziemi, dlatego jeśli mamy z tym problem, powinno się cebulę zaprawić popiołem albo gotową zaprawą.
Do odkwaszania gleby wykorzystujemy: wapno, mączkę bazaltową, popiół drzewny
Czosnek ozimy – o czym warto pamiętać przy sadzeniu
Czosnek preferuje dobrze drenowaną glebę o pH od 6,0 do 7,5. Gleba powinna być bogata w substancje organiczne. Unikaj obszarów o zbyt dużej wilgotności, ponieważ to może prowadzić do gnicia korzeni.
- Wybierz dobrej jakości ząbki czosnku ozimego do sadzenia.
- Przygotuj glebę przez dodanie kompostu lub obornika, aby zwiększyć jej żyzność.
- Wsadź ząbki do przygotowanej gleby ostrą stroną do góry. Głębokość sadzenia: 5-8 cm
- Sadź ząbki w równych rzędach – co 5-8 cm, przestrzegając odpowiednich odległości.
- Po posadzeniu, delikatnie podlej ziemię, aby umożliwić roślinie zagnieżdżenie się
Od czego zależy głębokość sadzenia czosnku?
Od tego, jak duże przymrozki są w twoim regionie. Im ostrzejsze zimy, tym głębsze sadzenie czosnku.

Po pierwszych przymrozkach można też siać łąkę kwietną
Łąkę kwietną wysiewa się w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, ale łąkę można też posiać w listopadzie. Można to zrobić wcześniej, ale pod warunkiem, że temperatura na pewno będzie niższa niż 10oC – tak, aby łąka nie wykiełkowała. Nasiona mają przezimować w chłodzie i nie mogą przed zimą zacząć kiełkować.
Kwiaty cebulowe, które można posadzić w listopadzie
- krokusy
- konwalie
- zwartnice
Listopadowy chłód nie powinien zaszkodzić takim kwiatom jak bławatek, nagietek lekarski, niezapominajka, zawilec, gipsówka, zwartnica.
Dlaczego listopad jest nadal dobrym czasem na sadzenie kwiatów cebulowych? Bo pozwala na to zmiana klimatu na łagodniejszy. Trzeba jednak pamiętać, że:
Cebule posadzone w listopadzie wymagają okrycia – biowłókniną, liśćmi, gałązkami, torfem odkwaszonym itp. itd
Ochrona wysianych w listopadzie nasion
Zaprawianie nasion jest zawsze bardzo ważne. Najprostszą zaprawą jest popiół drzewny – ale to opcja dla tych, którzy palą drewnem. Mączka bazaltowa – ona również dobrze zaprawia nasiona i cebule.
Gotowe zaprawy w naszym sklepie:
SoilGuard – zwalcza drutowce, stonkę kukurydzianą, pędraki, opuchlaki i inne szkodniki glebowe w sposób gazowy, kontaktowy i żołądkowy. Stosuje się go na ziemię przed wysiewem. Substancja czynna to: teflutryna.
Multiroots – stosuje się ją po rozcieńczeniu z wodą.
Zaprawa to… ochrona przed rozwojem chorób i atakiem szkodników. Zapach popiołu odstrasza gryzonie.
Wysiew lawendy zimą
Sianie lawendy jesienią jest dużo prostsze niż robienie tego wiosną. Nasiona lawendy potrzebują bowiem przechłodzenia przed wysiewem. Teraz wystarczy je posiać w gruncie i okryć biowłókniną okrywową albo gałązkami i liśćmi. Wiosną trzeba by je najpierw przez kilka tygodni trzymać w piasku, najlepiej w lodówce albo na zewnątrz, gdyż do kwietnia jest jeszcze chłodno.
Nasiona lawendy potrzebują przechłodzenia przed wysiewem
Patron wpisu na blogu
Sponsorem tego wpisu jest marka W. Legutko, która od 30 lat dostarcza na polski rynek wysokiej jakości nasiona warzyw i roślin ozdobnych. Dzięki tej współpracy nasza aplikacja ogrodnicza – Plantis – może być jeszcze lepsza!