Skip to content

Czy wiesz jak przesadzić azalię?

Twoja azalia słabo rośnie, nie wydaje kwiatów? Prawdopodobnie nie ma odpowiedniego podłoża do tego, aby zapuścić korzenie i czerpać składniki odżywcze do życia. Czas na przesadzenie! Poniżej krok po kroku pokazujemy, o czym trzeba pamiętać przesadzając azalię.

Chcąc wyhodować pięknie rosnącą i kwitnącą azalię musisz pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie znajdowała się zbyt blisko innej rośliny w Twoim ogrodzie oraz że musi mieć podłoże złożone z torfu. Azalia należy do roślin kwasolubnych, dlatego najlepszym podłożem dla niej jest właśnie torf. To samo dotyczy rododendronów. Torf, którego użyjemy jako podłoża do azalii musi mieć kwasowość (pH w H2O) 4,0-5,0. Do przesadzenia azalii o średnicy gałęzi ok. metra będziesz potrzebować 2 worków takiego torfu.

IMG_9573

Wykopanie azalii

Pierwszym krokiem w przesadzeniu jest oczywiście wyjęcie rośliny wraz z bryłą z ziemi. Jeśli azalia do tej pory przebywała w nieodpowiednim dla niej podłożu, do jej wyciągnięcia z podłoża nie będziesz potrzebował żadnych narzędzi. Taka azalia bowiem łatwo odejdzie od ziemi, ponieważ zwyczajnie nie puściła korzeni.

Wsadzenie azalii w nowe miejsce

Następnym krokiem jest przygotowanie dla azalii nowego otworu w ziemi. Nowo wykopana „miska” w ziemi powinna mieć taką głębokość, aby górna linia bryły azalii pokrywała się z linią podłoża, w którym wykopaliśmy otwór. Z kolei szerokość otworu powinna być większa od bryły przesadzanej azalii o ok. 10-15 cm.

Wystartowaliśmy ze sklepem ZielonePogotowie.pl. Zapraszamy po wszystkie niezbędne artykuły do ogrodu. W ofercie także poradniki i kalendarze naszego autorstwa.

IMG_9572

Na dno takiego otworu wsypujemy jeden worek torfu. Rozgarniamy go nieco na boki, żeby ładnie pokrył nieregularne boki bryły azalii. Następnie wkładamy azalię do otworu w ziemi, pamiętając, żeby miejsce, gdzie roślina jest w najgorszej kondycji, skierować na południową stronę. Dzięki temu duża ilość światła charakterystyczna dla południowej strony sprawi, że roślina szybko odbuduje swój najsłabszy punkt. Po wsadzeniu bryły dosypujemy do otworu drugi worek torfu, nie ugniatając go. Dzięki luźniejszemu podłożu roślinie będzie łatwiej wypuścić młode korzenie w nowe podłoże. Zwróć uwagę, aby wokół azalii utworzyła się swego rodzaju „miska” , a więc, żeby dosypany na wierzch torf nie pokrywał się zupełnie z linią starego podłoża. Ta „miska” pomoże w skutecznym podlewaniu rośliny i pozwoli na to, aby za rok od przesadzenia dosypać jeszcze 2-3 cm torfu. To wszystko. Nie bój się przesadzeń, postępuj zgodnie ze wskazówkami, a wszystko się uda!

Filmik – Instrukcja przesadzania azalii

img_2263

Pochwal się swoimi osiągnięciami w komentarzu!

Powodzenia!

3 thoughts on “Czy wiesz jak przesadzić azalię? Leave a comment

  1. A co zrobić gdy środek krzewu usechł?Jest to drobno kwiatowa biała pachnąca roślina.Nie znam nazwy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: